Znów modny plafon – uniwersalny i intrygujący

Znów modny plafon – uniwersalny i intrygujący

Oświetlenie powinno być i funkcjonalne, i estetyczne. Gdy wybrane lampy wpisują się w klimat naszych wnętrz, satysfakcjonują, aranżacje wynosząc na pierwszy plan. Pośród najbardziej finezyjnych i designerskich lamp, które nieustannie pojawiają się na rynku, nie zabrakło miejsca dla klasyki i tradycji. Znaleźć możemy bowiem plafony, dziś znacznie bardziej nowoczesne i już niekojarzące się z oświetleniem nijakim, które królowało w hotelach czy obiektach publicznych.

Uniwersalność, którą doceniamy

Plafony są lampami uniwersalnymi, ponieważ ze względu na możliwość montażu pośród sufitów, ale i ścian, sprawdzają się w pomieszczeniach o odmiennych funkcjach. Plafon z powodzeniem może spełniać rolę oświetlenia głównego, innym zaś razem będzie zastępował tradycyjny kinkiet, a tuż przy schodach stanie się praktycznym rozwiązaniem, dla zachowania bezpieczeństwa poruszania się, także po ciągach komunikacyjnych. Uniwersalny, nie oznacza, że nudny. Wręcz przeciwnie.

Ten typ oświetlenia intryguje, bo bazuje na konstrukcji płaskiej podstawy, z której obecnie może spoglądać na nas jedno źródło światła, ale i kilka punktów świetlnych. Plafony przestały być produkowane jedynie w geometrycznych kształtach, do których się przyzwyczailiśmy. Tradycjonaliści nie poczują się zawiedzeni, jeśli wolą klasykę i równomiernie rozproszone światło, ale i miłośnicy aranżacji, w których to gra świateł zaczyna przyciągać uwagę, mogą spać spokojnie – znajdą takie plafony, o których nawet im się nie śniło! Wystarczy spojrzeć na ofertę, jaką posiada Azzardo.com.pl. Istny przekrój stylistyczny oświetlenia.

Zalety nie do podważenia

Lubimy oświetlenie, które poza ciekawym wyglądem i możliwością dostosowania rodzaju źródła światła do własnych potrzeb, nie sprawia zbyt wiele problemu podczas montażu. Takie właśnie są plafony. Gdziekolwiek zechcemy je umieścić, poradzimy sobie bez specjalistycznych umiejętności.

W zależności od wybranego designu i konstrukcji, można sterować światłem, które także odgrywa różne role. W przestrzeni biurowej ma być praktyczne, w salonie zaś, a tym bardziej sypialni, powinno wpływać na budowanie intymnej i przyjaznej atmosfery. W łazience, głównie w przestrzeni umywalkowej i okolicach lustra, liczy się wyrazistość i skoncentrowana wiązka światła, by czynności pielęgnacyjne oraz wykonywanie perfekcyjnego makijażu, nie przynosiło najmniejszych problemów.

Detale, które determinują efekt końcowy

Na koniec zostawmy detale, ale w nie mniejszym stopniu ważne, co praktyczna konstrukcja. Mowa chociażby o materiałach, które posłużą do wykonania. Wybrać błyszczący chrom, matowe wykończenie czy efektowne elementy ze szkła? Wiele zależy od ostatecznego wyrazu, jakiego ma nabrać dane pomieszczenie, już stworzonej stylistyki wnętrza, jak i jego roli. To kwestia także determinująca parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę. W łazience chociażby oświetlenie musi sobie poradzić z wyższą wilgotnością, parą wodą i ryzykiem zachlapania.

Mimo wszystko plafon ma w sobie tę intrygującą nutę, która sprawia, że jest w stanie zaoferować wszystkie cechy, na jakich najbardziej nam zależy.

 

 

Dodaj komentarz