Nieruchomości do remontu – kup taniej, sprzedaj drożej

Nieruchomości do remontu – kup taniej, sprzedaj drożej

Lokal do remontu

Wydawać by się mogło, że większość osób szukających mieszkania chciałaby, żeby było ono gotowe do zamieszkania i ewentualnie wymagało niewielkiego odświeżenia. Tym czasem okazuje się, że nie brakuje chętnych na lokale do całkowitego remontu. Może to być bardzo dobry sposób na inwestycję, ponieważ na takich właśnie ruinach można najwięcej zarobić. Jednak jest to bardzo ryzykowna inwestycja i trzeba najpierw skupić się na wszystkich ważnych aspektach, które zwiększą szansę na późniejszą sprzedaż.

To czego nie widać na pierwszy rzut oka

Wybierając mieszkanie do remontu trzeba zwrócić uwagę na jego potencjał – a takich nie jest zbyt wiele. Ważna jest lokalizacja w jakiej się znajduje oraz to, w jakim stanie jest cały blok. Nie warto ryzykować, jeżeli za złym stanem mieszkania stoi również zły stan bloku. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania do remontu musisz określić wszystkie prace, jakie będą konieczne by lokal otrzymał nowe życie. Sprawdź, czy jest potrzeba wymiany instalacji hydraulicznej lub elektrycznej – to znacznie podwyższa koszty remontu. Ponadto często trzeba wymienić okna, drzwi i podłogi. W niektórych wypadkach konieczne jest wyburzenie ściany, by całkowicie zmienić ustawność i zwiększyć atrakcyjność mieszkania. Chcąc inwestować w nieruchomości zawsze trzeba jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji zrobić wstępną kalkulacje kosztów remontu. Może się okazać, że stan mieszkania jest tak zły, że doprowadzenie go do przyzwoitego stanu będzie na tyle drogie, że inwestycja będzie nieopłacalna. Lokal ponadto może mieć ukryte wady.

Nieruchomości do remontu – kup taniej, sprzedaj drożej

Ważna jest również cena mieszkania. Otóż mieszkanie do remontu powinno być tańsze o co najmniej 20 procent – dopiero wtedy cenę można uznać za okazyjną. Jeżeli ceny ruin są niższe od średnich stawek za podobne, ale już wyremontowane mieszkania zaledwie o kilka procent, nie warto ich kupować. W przeciwnym razie zysk ze sprzedaży może być bardzo mały albo nawet pokryć się z kosztem remontu i wtedy inwestor nic nie zarobi.

Jeżeli kupującemu zależy na szybkim pomnożeniu kapitału, to powinien on szybko przeprowadzić remont, jak i sprzedaż. Zazwyczaj takie wyremontowane lokale szybko znajdują nabywców.

Ważną sprawą jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Inwestor musi sprawdzić m.in. prawo własności gruntu, ponieważ zakup mieszkań na terenach o nieuregulowanym stanie prawnym nie jest kredytowany przez banki! Jeżeli tylko masz odpowiednie nakłady finansowe i czas na remont – zainwestuj w ruinę i stwórz z niej piękne mieszkanie!

Dodaj komentarz