Jak wybrać dobrego dewelopera

Jak wybrać dobrego dewelopera

Kupno mieszkania

Zapewne każdy młody człowiek wkraczający w dorosłe życie czy zakładający rodzinę chciałby posiadać własne mieszkanie. Poczucie niezależności i posiadania własnych czterech kątów jest niezwykle ważne, dlatego nie ma co się dziwić, że każdy, kto planuje kupić mieszkanie chciałby najpierw sprawdzić dokładnie wszystkie szczegóły, zanim wyda swoje oszczędności. Czym kierować się przy wyborze dewelopera, aby cała transakcja przeszła pomyślnie?

Cena, a jakość

Ważne jest, aby wiedzieć, że wyższa cena mieszkania nie zawsze oznacza wyższą jakość mieszkania. Deweloperzy ustalając ceny swoich ofert biorą pod uwagę lokalizację inwestycji, atrakcyjność okolicy, standard mieszkania i inne czynniki. Nie można zatem uznać, że solidność i jakość pracy dewelopera jest odzwierciedlona w cenie. Bywają nieuczciwi inwestorzy, którzy potrafią sprzedać mieszkanie źle wykończone i wykonane z najtańszych prefabrykatów za wysoką cenę. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania sprawdź, czy deweloper cieszy się dobrą opinią. Duże znaczenie ma tez to, czy pomaga on przy załatwianiu wszelkich formalności, takich jak kredyt w banku oraz czy przestrzega wyznaczonych terminów. Jeżeli kontakt z deweloperem jest utrudniony albo za każdym razem, kiedy udajemy się do biura rozmawia z nami ktoś inny, a do tego obsługa jest mało pomocna to lepiej od razu zrezygnować ze współpracy z taka firmą. Ważne jest, że naszą sprawą zajmowała się od początku do końca jedna osoba, ponieważ każda zmiana może spowodować, że cały proces traci na sprawności.

Jak wybrać dobrego dewelopera

Pamiętaj, że kupując mieszkanie ważne jest bezpieczeństwo całej transakcji. Konieczna jest zatem kontrola nie tylko samego dewelopera, alei dokumentów danej inwestycji. Masz do tego pełne prawo! Możesz dotrzeć do odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego i sprawdzić tam kapitał spółki, wierzytelności czy zaległości. Ponadto dowiesz się czy firma nie jest w stanie upadłości czy likwidacji. Przeanalizuj tez wpisy o postępowaniach komorniczych, a jeżeli znajdziesz jakiekolwiek wzmianki na ten temat, to powinieneś być bardzo ostrożny. Warto jest też przestudiować księgę wieczystą nieruchomości. Znajdziesz tam informacje na temat właściciela, lokalizacji, użytkowania wieczystego czy zapisy o obciążeniach. Sprawdź też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, żebyś w przyszłości nie był zaskoczony pojawieniem się wielkiego problematycznego zakładu, który mógłby utrudnić funkcjonowanie w danym miejscu. Deweloper może to przed tobą zataić, żeby nie zniechęcić się do zakupu mieszkania.

Dodaj komentarz