Zwijadła do węży – jak wygląda bezpieczne użytkowanie tego rodzaju sprzętu?

Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w środowisku, w którym występują palne pary, czy przewozisz niebezpieczne produkty, musisz podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności dotyczące używanego sprzętu, aby ograniczyć inicjację ciepła. Zwłaszcza w przypadku systemów, takich jak Zwijadła do węży, w których znajduje się olej opałowy. W tych różnych zastosowaniach należy zastosować bezpieczny sposób użytkowania zwijadeł, aby ułatwić rozwijanie i zwijanie węży.

Po co używać zwijadeł do węży?

Przede wszystkim zwijaki do węży z olejem napędowym  ułatwiają codzienność w wielu gałęziach przemysłu. Przy czym warto zauważyć, że operacje te są zróżnicowane, od węży ogrodowych po węże powietrzne. Zwijadła zmotoryzowane są często używane do transportu płynu przez rury. Niezależnie od tego, czy chodzi o wodę, płyn chłodzący, czy olej opałowy, węże są automatycznie zwijane za pomocą tego rodzaju sprzętu.

Ułatwia to pracę operatorom z różnych powodów:

 • Oszczędza cenny czas dla firm, w których te operacje są regularne
 • Wzrost produktywności
 • Zmniejszone ryzyko zużycia i pęknięcia rur
 • Zabezpieczenie środowiska pracy
 • Uporządkowane i bezpieczne miejsce pracy

Jakie źródło energii do obsługi zwijadła?

Generalnie zwijadła do węży najczęściej są napędzane silnikami elektrycznymi ze względu na ich niski koszt i łatwy montaż. Jednak w przypadku niektórych zastosowań, takich jak tankowanie pojazdów, niemożliwe jest użycie automatycznych zwijadeł zasilanych energią elektryczną, ponieważ środowisko to jest uznawane za ryzykowane dla takich rozwiązań, więc stosowanie urządzeń elektrycznych jest ściśle zabronione i niebezpieczne. Dlatego wykorzystanie energii powietrza z silnikami ze specjalnym certyfikatem to jedyna opcja, która w takich sytuacjach zapewnia bezpieczeństwo obiektu, sieci i operatorów. W większości powiązanych z tym rozwiązaniem branż zainstalowano już sieć sprężonego powietrza, więc wykorzystanie silników pneumatycznych jest ułatwione, ponieważ źródło powietrza jest już obecne.

Obszary zastosowania zwijadeł do węży z napędem pneumatycznym

Oto obszary, w których zastosowanie silników pneumatycznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa:

 • Produkcja i tankowanie samochodów
 • Tankowanie pojazdów rolniczych
 • Tankowanie łodzi
 • Produkcja i tankowanie samolotów i śmigłowców
 • Pompa paliwowa
 • Tankowanie pojazdów wojskowych

Zwijadła do węży z napędem silnikowym mają wiele zalet, oszczędzają czas, zwiększając produktywność i zmniejszając ryzyko zerwania kabla lub wypadków. W niektórych branżach, takich jak te związane z olejem opałowym – stosowanie silników elektrycznych do automatycznych bębnów jest zabronione.

Dodaj komentarz