Rachunki za energię elektryczną już teraz bywają bardzo wysokie, a w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie będą tylko rosły. Dodatkowo coraz większą uwagę przykłada się do tego, że tradycyjne źródła energii (m.in. węgiel) są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego i trzeba je czymś zastąpić. Rozwiązaniem tych problemów mają być odnawialne źródła energii, czyli na przykład energia wodna, wiatrowa czy słoneczna. Najtańsza z nich, którą wykorzystywać mogą nie tylko rządy państw i wielkie koncerny, ale też rolnicy czy mieszkańcy domków jednorodzinnych, to oczywiście energia słoneczna. Generuje się z niej energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Tylko czy fotowoltaika dla rolnika jest w ogóle opłacalna?
Czym jest fotowoltaika?
Warto na początku wytłumaczyć, czym w ogóle jest fotowoltaika. Jest to oczywiście instalacja, która za pomocą umieszczonych w wysoko położonych, dobrze nasłonecznionych miejscach paneli fotowoltaicznych generuje energię elektryczną z energii słonecznej. Im bardziej słoneczny dzień, tym więcej prądu zdołamy w ciągu niego wygenerować. Można by się obawiać, czy w Polsce, kraju przez większość roku niezbyt słonecznym, taka instalacja w ogóle ma sens. Zdecydowanie tak, ponieważ lato jest bardzo słoneczne niemal zawsze, więc w jego czasie będzie można zawsze wyprodukować sporą nadwyżkę, którą przechowa dla nas zakład energetyczny. Oczywiście nie otrzymamy z powrotem 100% naszej nadwyżki, ale mimo wszystko powinno to pozwolić oszczędzić na prądzie nawet podczas miesięcy niezbyt słonecznych.
Fotowoltaika a gospodarstwo rolnicze
W gospodarstwie rolniczym zużycie prądu jest zazwyczaj spore – w końcu niektóre energochłonne maszyny gospodarskie działają nawet przez wiele godzin dziennie. Dlatego też z pewnością każdy rolnik chciałby zredukować swój rachunek za prąd, a poza tym być także niezależnym od firmy energetycznej w wypadku jakiejkolwiek awarii czy przerwy w dostawie prądu. Taką możliwość fotowoltaika dla rolnika jak najbardziej daje. Założenie instalacji fotowoltaicznej jest o tyle wygodne w gospodarstwie rolnym, że zazwyczaj jest tam do wykorzystania sporo wolnej przestrzeni, na przykład na dachach budynków gospodarskich. Co dla wielu może być istotne, koszty inwestycji w fotowoltaikę rolnicy będą mogli odpisać sobie od podatku, istnieją także rządowe programy dotacji i opłacalnych pożyczek na ten cel.
Czy tego chcemy czy nie, tradycyjne źródła energii w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zdecydowanie stracą na wartości, a większą część rynku energetycznego przejmie energia odnawialna. Warto wyprzedzić ten trend i przygotować się na niego odpowiednio wcześnie, ponieważ fotowoltaika może być dla rolników rozwiązaniem bez dwóch zdań bardzo opłacalnym.