Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kredyt konsolidacyjny to finansowe koło ratunkowe dla zadłużonych. W rzeczy samej jest w tym stwierdzeniu sporo racji – korzystając z przedmiotowej alternatywy można spłacić dotychczasowe zobowiązania, unikając tym samym działań windykacyjnych lub komorniczych.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to także zadłużenie oraz konieczność systematycznego regulowania rat – nie mniej jednak są one dostosowane do możliwości finansowych kredytobiorcy.

Kredyt konsolidacyjny dla rozważnych

Kredyt konsolidacyjny stworzony został przede wszystkim z myślą o osobach zadłużonych, w których przypadku łączna wartość rat przekracza możliwości domowego budżetu. Wiadomo jednak, że banki nie mają informacji o tym, kto z kredytobiorców potrzebuje pomocy w postaci kredytu konsolidacyjnego – ubieganie się o konsolidację leży wyłącznie w gestii dłużników.

W tym momencie należy podkreślić, że kredyt konsolidacyjny mogą uzyskać wyłącznie osoby, w których przypadku nie są prowadzone działania windykacyjne ani komornicze, a aktualne zobowiązania są spłacane systematycznie.

Konsolidacja może obejmować bankowe kredytu gotówkowe i ratalne, zadłużenia na rachunkach bankowych oraz zadłużenia wynikające z użytkowania karty kredytowej. Należy pamiętać, że narzędzie to nie uwzględnia chwilówek udzielanych przez szeroko rozumiane parabanki.

Formalności

Pod względem formalnym kredyt konsolidacyjny nie różni się praktycznie od gotówkowego – konieczne jest wykazanie stałego źródła dochodów oraz posiadanie zdolności kredytowej. Ewentualnie można wskazać poręczyciela, czyli osobę posiadającą zdolność kredytową, która przejmie współodpowiedzialność za systematyczną spłatę zadłużenia.

Pozytywna decyzja kredytowa i uzyskanie kredytu konsolidacyjnego oznacza uwolnienie się od dotychczasowych rat, niwelując jednocześnie zagrożenie podjęciem przez wierzycieli działań windykacyjnych. W wielu przypadkach kredytobiorca otrzymuje także dodatkowe środki finansowe, które może przeznaczyć na dowolny cel, np. na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego.

Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to także zadłużenia, które wymaga regularnych i systematycznych spłat.