Kraków, Gdańsk i Warszawa – tutaj wciąż wzrastają ceny mieszkań

Kraków, Gdańsk i Warszawa – tutaj wciąż wzrastają ceny mieszkań

Nieustanne ruchy na rynku nieruchomości

Mogłoby się wydawać, że wakacje wiążą się ze zmniejszonym ruchem na rynku nieruchomości. Jednak jest całkiem inaczej –  pojawiają się nowi kupujący, którzy wykorzystują wolny czas na dokładne śledzenie ogłoszeń i oględziny mieszkań. Ostatnie miesiące nie sprzyjały jednak klientom. Wzrost średnich cen mieszkań spowodował, że wiele osób musiało skorygować pierwotne plany zakupowe, co zazwyczaj oznaczało rozszerzenie kryterium poszukiwań na inne rejony lub zmniejszenie oczekiwań odnośnie do metrażu lub standardu nabywanego lokum.

Inwestowanie w nieruchomości

Ponadto na rynku brakuje pewnych i rentownych inwestycji, dlatego nie ustaje zainteresowanie zakupem nieruchomości. Dziś osoby posiadające wystarczające środki pieniężne lub właściwą zdolność kredytową mogą wybierać w różnych formach inwestowania w branży nieruchomości począwszy od nabywania udziałów w funduszach, poprzez zbiorowe inwestowanie w mieszkania na wynajem, aż po najbardziej tradycyjne formy indywidualnego zakupu lokali w celu odsprzedaży cesji lub doinwestowania i ponownego wystawienia na rynek. Inwestorzy jednak w większości pozostawiają sobie nabywane mieszkania, które trafiają następnie na rynek najmu. W ten sposób rośnie więc lawiinnowo podaż mieszkań na wynajem.

Kraków, Gdańsk i Warszawa – tutaj wciąż wzrastają ceny mieszkań

Z ostatnich transakcyjnych danych wynika, że w Krakowie, Gdańsku i Warszawie nadal wzrasta średnia cena nabywanych mieszkań. Ceny w Krakowie, w porównaniu do innych miast, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 6,1 proc. Są to systematyczne podwyżki od początku bieżącego roku. Dziś za mkw. płacimy średnio 6767 zł. Na tle innych miast, w Krakowie cały czas kupowane są stosunkowo nieduże mieszkania. Średni metraż to 51 mkw. Z kolei w Gdańsku obserwuje się znacznie ciekawszą sytuację, ponieważ wzrosty przekroczyły już 16 proc. Aktualna cena to 6390 zł za mkw. Atrakcyjność inwestycyjna Trójmiasta powoduje, że wzrasta zainteresowanie najdroższymi rejonami miasta – m.in. Starówką. Ceny mieszkań w tej części Gdańska niewątpliwie wpływają na średnią.

Podwyżki widzimy też w Warszawie, gdzie obecnie za mkw. mieszkania trzeba zapłacić ponad 8300 zł (800 zł więcej niż przed rokiem). Z miesiąca na miesiąc wrasta udział lokali sprzedawanych w cenie powyżej 10 000 zł za mkw. podczas gdy transakcje w cenach poniżej 6000 zł za mkw. dotyczą tylko 5 proc. sprzedawanych lokali.

Wzrost cen mieszkań z Gdańsku, Warszawie i Krakowie niekoniecznie jest na rękę klientom, którzy planowali zakup nieruchomości. Jednak inwestorom taka kolej rzeczy przyniesie wiele korzyści.

Dodaj komentarz