Zakup nieruchomości to poważna inwestycja, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nie okazała się pomyłką. Odpowiednio się przygotowując, jesteśmy w stanie uchronić się przed błędami, a nawet oszustwem. Podejmując tak ważną decyzję, należy dokładnie sprawdzić każdy aspekt związany z nieruchomością.
Dotyczy to jej stanu prawnego oraz technicznego, jak również infrastruktury i udogodnień znajdujących się w pobliżu. Dla rodziców szczególne znaczenie mają znajdujące się w niewielkiej odległości przedszkola, szkoły czy boiska sportowe.
W mieście istotna jest również bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Nie zaszkodzi zorientować się, jaką reputację ma okolica, czy jest uznawana za spokojne miejsce godne polecenia, czy wręcz przeciwnie. Sąsiedztwo ma duże znaczenie i nie powinno się tej kwestii pomijać.
Status prawny nieruchomości
Sprawdzenie statusu prawnego interesującej nas nieruchomości jest konieczne. Pomijając ten krok, narażamy się na poważne konsekwencje finansowe, a niekiedy również prawne. W polskim prawie kwestia nieruchomości jest rozstrzygana przez kodeks cywilny oraz ustawę odnoszącą się do ksiąg wieczystych.
Zgodnie z tymi definicjami nieruchomość to grunt, budynek lub część budynku (lokal) wyodrębnione prawnie za pomocą aktu własności. Dodatkowo, nieruchomość musi mieć utworzoną księgę wieczystą, która pozwala w dowolnej chwili weryfikować jej stan prawny. Gdy osoba sprzedająca nie pozwala na wgląd do księgi wieczystej, najlepiej się wycofać. Takie zachowanie wskazuje, że kwestie prawne są niejasne, a osoba podająca się za właściciela może nie posiadać aktu własności.
W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wskazane jest, aby dokładnie prześwietlić dewelopera. Być może firma, z którą zamierzamy podpisać umowę, znajduje się w stanie upadłości. Zdarzają się przypadki, że deweloper nie posiada wymaganych zezwoleń na budowę lub nie ma prawa dysponować gruntem. Można również sprawdzić poprzednie przedsięwzięcia firmy deweloperskiej. Umowa przed podpisaniem musi być dokładnie przestudiowana. Dokładniej analizie należy poddać kwestie związane z terminami i finansami.
Mieszkania z rynku wtórnego oprócz sprawdzenia księgi wieczystej wymagają również weryfikacji innych aspektów. Aby dokładnie określić stan prawny, właściciel musi nam dostarczyć zaświadczenia. Przed finalizacją transakcji musimy wiedzieć, czy lokal jest obciążony kredytem lub innym zadłużeniem. Istotne jest również, kto aktualnie jest w nim zameldowany lub kto je wynajmuje. Taka ostrożność pozwoli nam uniknąć zakupu mieszkania z dzikimi lokatorami.
Stan techniczny nieruchomości
Po ustaleniu kwestii prawnych przychodzi czas na oględziny nieruchomości. Również ten etap należy potraktować bardzo poważnie, ponieważ właściciele rzadko wymieniają wszystkie wady i usterki. Jeśli nie dostrzeżemy ich sami, prawdopodobnie nie zostaniemy o nich poinformowani.
A kontroli wymagają wszystkie elementy, a w szczególności stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i wentylacyjnej. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu szczelności okien, drzwi oraz stanu podłóg i ścian. Jeśli zadowala nas stan ogólny budynku, możemy trochę bliżej poznać okolicę.
Aby nie żałować zakupu nieruchomości, należy się dobrze przygotować. Pomimo dużych emocji wskazane jest zachowanie spokoju i ostrożność. Najlepiej obejrzeć nieruchomość kilka razy i dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Jej stan prawny nie może budzić żadnych wątpliwości. Pamiętajmy również, że umowa kupna-sprzedaży bez potwierdzenia notarialnego jest nieważna.