Budowa domu to jedno z najbardziej wymagających zadań, jakie staje przed młodym człowiekiem. Wiele osób obawia się problemów, nieprzewidzianych wydatków i nakładu pracy, jaki trzeba poświęcić, wznosząc swój wymarzony dom. Istnieje jednak bardzo ciekawa alternatywa w postaci domów modułowych. Kupuje się jako produkt, można dostosować je do swoich potrzebach i nie musimy zajmować się niczym więcej, oprócz podpisana samej umowy. Czym zatem są domy modułowe? Jakie są ich korzyści? Jak powstają? Odpowiedzi i przydatne porady później.
Czym są domy modułowe?
Domy prefabrykowane to domy, które składają się z konkretnych modułów. Segmenty powstają w fabryce na taśmie produkcyjnej, a następnie są magazynowane. Gdy klient złoży zamówienie, segmenty są odpowiednio wykańczane. Osoba zamawiająca dom może go dowolnie kształtować z wielu różnorodnych segmentów bez obawy o projekt i trudność wykonania. W tym zadaniu pomagają projektanci firmy, a złożenie zamówienia nie jest rudne. Na rynku działa coraz więcej takich firm więc nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniej.
Po dokonaniu zamówienia, segmenty dostosowuje się lub tworzy w fabryce. Czas ich powstawania trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Gdy zostaną one już stworzone, firma przewozi je na działkę budowlaną, a następnie zestawia. Cała operacja połączenia gotowych kuchni czy pokoi trwa od zazwyczaj ok. 5 dni. Po tym czasie dom jest gotowy do zamieszkania. Możemy wybierać moduły wykończone lub w stanie surowym, dzięki czemu samodzielnie dostosujemy je do swoich preferencji. Po postawieniu domu na działce prace wykończeniowe trwają jeszcze ok. kilku tygodni, ale są one związane z dostosowaniem już samego terenu. Działka nie jest również niszczona i degradowana przez ciężki sprzęt i sam proces budowy.
Korzyści — czy warto je wybierać?
Pierwszą korzyścią domów modułowych jest jakość. Są one wytwarzane w fabryce, więc technologie muszą być przetestowane, sprawdzone i posiadać liczne certyfikaty. Firmy takie sprzedają domy jako gotowy produkt, więc budynki posiadają najczęściej wieloletnie gwarancje. W razie usterek to firma odpowiedzialna jest za ich usuwanie. Domy takie mają również szerokie możliwości dostosowania i ich zestawienia – jak z klocków lego. To bardzo wygodne rozwiązanie. Kolejnymi plusami jest brak konieczności poświęcania dużej ilości czasu na budowę, brak obaw o nieprzewidziane koszty czy brak konieczności zapewnienia i nadzorowania wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dużym plusem jest również cena. Najczęściej jest porównywalne lub tylko nieco wyższa od tradycyjnego budownictwa.