Ochrona pomieszczeń przed nasłonecznieniem i wzrostem temperatur

Ochrona pomieszczeń przed nasłonecznieniem i wzrostem temperatur

Coraz wyższa temperatura w okresie letnim wymusza stosowanie ochrony przed promieniami słonecznymi. Nagły wzrost temperatury pogarsza komfort mieszkania, jak również sprawność funkcjonujących w budynku urządzeń odpowiedzialnych za klimatyzacje i wentylacje.

Proste sposoby na ograniczenie ilości światła słonecznego w pomieszczeniu

Wiele stosowanych do tej pory rozwiązań ma swoje wady i nie zawsze mogą być stosowane. Często komplikują one użytkowanie okien i wymagają czasochłonnych prac przy ich czyszczeniu. To spowodowało, że użytkownicy mieszkań szukają zamienników dla rolet i żaluzji montowanych na okno. Nie zawsze mają możliwość płynnej regulacji ilości dostarczanego przez okno światła.

Stosowane są więc coraz częściej w ich miejsce okiennice drewniane,montowane wewnątrz pomieszczeń. Ruchome elementy ułatwiają dostosowanie naświetlenia do aktualnych potrzeb.

Zalety, jakie dają okiennice w mieszkaniach

Regulując ilość światła słonecznego, można skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Brak kontroli powoduje przegrzewanie się mieszkań i wzrost kosztów związanych z mechaniczną wentylacją lub montażem kosztownych instalacji klimatyzacyjnych. Wszystkie obecnie budowane budynki posiadają samoczynne systemy wentylacji grawitacyjnej. Tworzone są one w celu utrzymania stałego poziomu świeżego powietrza oraz usuwaniu tego o wyższej temperaturze w okresie letnim. Jeżeli ograniczymy negatywny wpływ ekspozycji słonecznej, powinny być one wystarczające do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Kompleksowe rozwiązania przy zasłanianiu otworów okiennych

Żaluzje i rolety osłaniają tylko szybę, więc mogą nie zatrzymywać całego światła. Przy pomocy okiennic wewnętrznych można zasłonić jednocześnie okno, jak i otaczający je mur. Takie rozwiązania są bardziej komfortowe, a dodatkowo dekoracyjne.

To również jedyny sposób montażu w budynkach nowoczesnych i zabytkowych gdzie nie można stosować okiennic zewnętrzny z powodu zakazu zmiany wyglądu elewacji takich budynków. Przy pomocy okiennic łatwo zasłonić okno jednym ruchem pokrętła.

Stosując indywidualne konstrukcje do ograniczenia ilości wpadającego do mieszkania przez okna słońca, można obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania. Ograniczyć można równocześnie koszty użytkowania urządzeń chłodzących w nich powietrze. Zachowana zostanie optymalna wilgotność powietrza, co może mieć wpływ na stan dróg oddechowych i stan zdrowia domowników. W każdej chwili parametry nasłonecznienie można zmienić, ponieważ okiennice takie mają płynną regulację nachylenia przesłon.

Dodaj komentarz