Zastosowanie gniazd elektrycznych

Zastosowanie gniazd elektrycznych

Gniazda elektryczne są nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa domowego. Są one właściwie wszędzie, w budynkach użyteczności publicznej, w środkach transportu publicznego, domach i mieszkaniach. W czasach, kiedy nie wyobrażamy sobie życia bez przenośnych urządzeń technologii, kontakty zyskują szczególnie na znaczeniu. Gniazda elektryczne, będące nieodłącznym elementem wyposażenia, pełnią bardzo ważną rolę dzięki walorom estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalności.

Jak dobrać odpowiednie gniazda

Najważniejszym parametrem doboru osprzętu jest poziom napięcia instalacji elektrycznej oraz pomieszczenie, w którym ma zostać zamontowany. Przed przytoczeniem sobie rodzajów gniazd, warto dowiedzieć się, do czego właściwie służą. Bardziej nam znany pod nazwą kontakt, pozwala na podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników energii elektrycznej. Aby współpracowały one z gniazdem, potrzebna jest wtyczka.

Zastosowanie gniazd elektrycznych

Gniazdka dobiera się do funkcji, którą w przyszłości będą pełnić. W zależności budowy, w Polsce najczęściej stosowane jest gniazdo elektryczne typu E. Zbudowane jest z dwóch otworów, służących do przewodu fazowego i neutralnego oraz bolca między nimi. Drugiem z kolei typem gniazda jest typ F, posiadający boczny styk ochronny. Połączenie przewodu ochronnego zapewniają sprężyste styki, znajdujące się w bocznych ściankach. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy gniazda natynkowe i podtynkowe. Pierwsze nie wymagają dodatkowego kucia ścian. Montuje się je w piwnicach i innych pomieszczeniach gospodarczych. Z kolei gniazda podtynkowe montuje się w specjalnej puszce elektrycznej, która musi zostać umieszczona w ścianie. Są one estetycznie wykonane, a pełnią dodatkowo walory estetyczne. Na rynku jest cała gama różnorodnych gniazd elektrycznych https://sklep.elektrospark.pl/gniazda,5604.html .

Inne zastosowanie gniazd

Oprócz standardowych kontaktów, znajdziemy również gniazda w szczelnej obudowie ze specjalną klapką, znajdujące zastosowanie w pomieszczeniach wilgotnych. Na rynku znajdziemy również takie, ze specjalnym wyrzutnikiem wtyki, aby nie wyrywać gniazda z puszki elektrycznej. Możemy kupić również kontakt bezpieczny dla dzieci, ze specjalną klapką oraz przesłoną otworów, działający tylko po włożeniu do niego wtyczki. Przy zaplanowaniu całej instalacji elektrycznej często zapominamy o przemyśleniu rozmieszczenia gniazdek oraz ich ilości. Szczególnie powinniśmy pomyśleć o kuchni, gdzie podłączmy największą ilość sprzętu elektrycznego np. lodówkę, zmywarkę, kuchenka elektryczną, robot kuchenny Pamiętajmy również o ich odpowiedniej wysokości, aby uchronić je przed zalaniem.

Dodaj komentarz