Jak szukać dobrego i taniego mieszkania?

W obecnych czasach mnóstwo osób decyduje się na zakup własnego mieszkania! Ta inwestycja znacznie bardziej się opłaca niż stałe wynajmowanie przez długie lata. W dodatku utrzymanie mieszkań jest tańsze niż utrzymanie domów, więc to jeszcze zwiększa ich popularność. Niestety budżet większości z nas jest mocno ograniczony. Jak więc szukać dobrego i taniego mieszkania?

Określ, czego oczekujesz!

Na początek należy określić, jakich dokładnie cech oczekujemy od wymarzonego mieszkania. Kolejne udogodnienia zwiększają cenę wymarzonego lokum. Jednak warto się zastanowić, czy wszystkie są nam niezbędne do szczęścia. Dlatego warto stworzyć listę naszym wymagań i określić ich priorytet. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to:

  • Lokalizacja mieszkania;
  • Liczba pokoi;
  • Kondygnacja;
  • Obecność balkonu, tarasu lub ogródka;
  • Garaż lub miejsce parkingowe;
  • Piwnica lub komórka lokatorska;
  • Otoczenie bloku – park, sklepy, place zabaw;
  • Wyposażenie mieszkania;
  • Rynek pierwotny czy wtórny?

Wszystkie powyższe punkty należy dokładnie przeanalizować i zastanowić się, jakie mamy wymagania do każdego z nich. Jeżeli na pewnych kwestiach nam nie zależy, to można je wykreślić z listy, a wartość poszukiwanego mieszkania znacznie się obniży. Z taką ściągą łatwiej będzie znaleźć tanie lokum i dopasowane do naszych potrzeb.

Gdzie szukać dobrego i taniego mieszkania?

Na początku warto wiedzieć, że najtańsze mieszkania można kupić z rynku wtórnego od prywatnego właściciela. Agencję muszą przecież zarobić, więc doliczają wysokie prowizje. Z kolei deweloperzy cały czas pompują ceny, a przez to mieszkania z rynku pierwotnego są coraz droższe. Dlatego najlepszym miejscem na poszukiwanie taniego lokum są strony internetowe typu: olx.pl, sprzedajemy.pl, gratka.pl, gumtree.pl, otodom.pl. Warto też pamiętać, że mieszkania z rynku wtórnego często są urządzone i nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Warto jednak się upewnić, że wszystkie sprzęty pozostaną na wyposażeniu bez żadnych dodatkowych opłat, aby później uniknąć niemiłych niespodzianek.

Ciekawostka!

Jest świetnie rozwiązanie na znalezienie bardzo taniego mieszkania, ale jest ono obarczone pewnym ryzykiem. Licytacje komornicze mogą stanowić świetną okazję dla kupujących. Podczas pierwszej licytacji cena wywoławcza musi wynosić 75% ceny rynkowej, natomiast w kolejnych turach już tylko 2/3 ceny rynkowej. Trzeba jednak pamiętać, że te mieszkania mogą być w fatalnym stanie i czeka nas kosztowny remont. Należy również sprawdzić, czy w lokum nie znajdują się żadni lokatorzy, których trudno będzie się pozbyć. 

Dodaj komentarz