Zakup nieruchomości – co należy sprawdzić?

Zakupienie nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Finalizacja transakcji powinna być poprzedzona weryfikacją stanu prawnego nieruchomości. Wskazana jest czujność, ponieważ konsekwencje zbyt pochopnych, nieprzemyślanych wyborów ciągną się latami. Aby tego uniknąć, trzeba poznać kilka zasad, które mogą nas ochronić przed oszustwem lub po prostu złym wyborem.

Zakup nieruchomości – Budżet

Jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić mieszkania czy domu bez kredytu, należy obiektywnie ocenić swoją zdolność kredytową. Biorąc za duży kredyt hipoteczny, możemy w przyszłości mieć problem z jego spłacaniem, co nieuchronnie doprowadzi do kłopotów finansowych. Najlepiej bez emocji oszacować, jaka rata kredytu będzie możliwa do bezproblemowego spłacania. Warto również skorzystać z usług ekspertów finansowych, którzy udzielą nam profesjonalnych rad.

 

Zakup nieruchomości – Oględziny

Bez względu na rodzaj nieruchomości zawsze należy dokonać starannych drobiazgowych oględzin. Ta zasada dotyczy mieszkań deweloperskich oraz mieszkań z rynku wtórnego, domów z działką oraz budynków użytkowych. Nie należy wierzyć zapewnieniom, najlepiej sprawdzić osobiście lub z fachowcem. W czasie oględzin należy szczególną uwagę zwrócić na stan instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Naprawy w tym zakresie są bardzo kosztowne i czasochłonne. Kolejny krok to ocenienie stanu podłóg; w przypadku dużego zużycia trzeba będzie je wymienić. Gdy w pomieszczeniach znajdują się elementy wykonane z drewna, trzeba upewnić się, że nie ma w nich owadów. Obowiązkowo należy sprawdzić szczelność okien i drzwi oraz poziomy i kąty. Dobrze jest też zorientować się, czy w pobliżu znajdują rekreacyjne tereny zielone, szkoły, przedszkola i przystanki komunikacji publicznej.

 

Stan prawny – Nieruchomości

Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani, stanowi niezbędny element poprzedzający finalizację transakcji. Należy zacząć od dokładnego przejrzenia księgi wieczystej i ustalenia kto do danej nieruchomości posiada akt własności. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego właściciel musi nam przedstawić zaświadczenia, w których zawarte są informacje dotyczące takich kwestii jak: czy mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, kto jest zameldowany w nieruchomości, czy jest aktualnie wynajmowana, czy właściciel jest zadłużony w spółdzielni mieszkaniowej. Gdy osoba sprzedająca nie dostarcza stosownych dokumentów, powinniśmy wycofać się z zakupu, gdyż prawdopodobnie stan prawny mieszkania nie jest do końca jasny i może stanowić poważny problem.

Dodaj komentarz