Popularność koszuli na spinki

Popularność koszuli na spinki

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, w ostatnich latach przekonało się do noszenia koszul. Przez dłuższy czas kojarzyły nam się one z niewygodnym elementem garderoby, ubieranym z konieczności tylko na szczególne okazje. Teraz chętnie wybieramy je nawet w ramach dopełnienia codziennych, casualowych stylizacji. Niektórzy wciąż są tym jednak zdziwieni. Nie mówiąc już o tym, że część osób nie tylko nosi koszule, ale także ozdabia ich mankiety spinkami. Czy faktycznie te drobiazgi odbierają nam komfort użytkowania?  I czyim pomysłem była pierwsza koszula na spinki?

Koszula na spinki – historia

Mówiąc o koszuli na spinki, mamy oczywiście na myśli taką, której mankiety łączymy za pomocą spinek. Umieszczamy je w miejscu tradycyjnych otworów na guziki. Dzisiaj pełnią one przede wszystkim funkcję ozdobną i uważane są za najbardziej stosowny i elegancki element męskiej biżuterii. Jednak nie zawsze tak było.

Początkowo spinki do mankietów pełniły rolę czysto praktyczną. Zastąpiły one XVII-wieczne wstążeczki, którymi związywano rękawy koszul, aby nie ulegały one zniszczeniu i zabrudzeniom. Jednocześnie mankiety wciąż mogły chronić użytkownika przed zimnem. Krawcy, artyści i bogacze szybko zauważyli jednak, że może to być kolejny sposób na uwydatnienie zajmowanej przez nich pozycji majątkowej i społecznej. W XVIII wieku na dworach popularne stały się spinki do mankietów, wówczas pełniące już rolę ozdoby. Podstawą biżuterii były kamienie szlachetne i metale, w tym złoto. Popularne stały się także spinki z wizerunkiem narodowych herbów.

Z czasem koszula na spinki stała się popularna także wśród uboższych warstw społecznych. Z oczywistych względów mieszczanie i rzemieślnicy nie mogli jednak pozwolić sobie na noszenie kamieni szlachetnych. Ich mankiety zdobiła najczęściej miedź.

Pod koniec XX wieku spinki straciły popularność. Modne stały się wówczas luźne i wygodne ubrania, a mankiety, zwłaszcza francuskie, kojarzono z przesadną elegancją. Wielu osób nie było stać na takie ubrania. Dopiero kilkanaście lat później koszule na spinki zaczęły ponownie podbijać świat mody.

Bogaty wybór spinek do mankietów

Dziś koszula na spinki jest wybierana coraz częściej, ze względu na różnorodną ofertę ozdób, proponowaną zarówno przez salony jubilerskie, jak i salony mody męskiej. Mężczyźni mają do dyspozycji bardzo eleganckie i szykowne kształty, wykonane ze srebra i drogocennych kamieni. Nadadzą się one na szczególnie ważne okazje, takie jak ślub. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ubrać koszulę na spinki także w nieco mniej formalnej sytuacji. Wówczas zamiast tradycyjnych i poważnych wzorów możemy zdecydować się na ozdobę w kształcie gitary lub kuli ziemskiej.

Salon mody męskiej Modini proponuje panom szeroki wybór koszul na spinki w odcieniach bieli i ecru. Idealnie nadadzą się one na ślub, nie tylko dla pana młodego, ale także dla jego świadka. Modini zadedykowało im nawet jeden ze wzorów spinek do mankietów ze swojej oferty.

Dodaj komentarz