Podjęcie decyzji o budowie własnego domu to bardzo trudny moment w życiu każdego z nas. Przede wszystkim ze względów finansowych. Budowa domu niesie za sobą poważne wydatki. Sporo ich trzeba będzie ponieść zanim jeszcze w ogóle postawimy pierwszą cegłę na placu budowy. W końcu najpierw trzeba będzie kupić odpowiednią działkę, oraz wybrać idealny projekt domu. Dopiero potem możliwe będzie rozpoczęcie budowy. Oczywiście po uprzednim uzyskaniu pozwoleń i podpisaniu niezbędnych umów z zakładem energetyki, wodociągami i służbami komunalnymi. Warto jednak zatrzymać się nieco dłużej na kwestii projektu domu. Sprawdźmy, jakie projekty domów będą najlepszym rozwiązaniem dla większości z nas.
Projekty domów prosto z katalogu
Aby stać się posiadaczem własnego projektu domu, wcale nie trzeba od razu wybierać się do architekta. Choć nawet decydując się na projekty domów z katalogu, też trzeba będzie z taką wizytą się liczyć. Jednakże w pierwszej kolejności będziemy przeglądać gotowe projekty na stronie biur projektowych. Oczywiście musimy tutaj wcześniej ustalić sobie pewne wytyczne, odnośnie tego, jak nasz nowy miałby wyglądać. Jak powinna przedstawiać się jego funkcjonalność, metraż powierzchni użytkowej. Czy powinien być piętrowy czy też może wystarczy nam parterowy. Każde rozwiązanie w tym zakresie ma swoje wady i zalety. My zaś musimy ustalić nasze wymagania. Aby ostatecznie nasz nowy dom, zbudowany według kupionego projektu był dla nas w stu procentach komfortowy.
Adaptacja projektu
Wspominaliśmy o konieczności wizyty u architekta. Jest to koniecznością w przypadku projektów domów z katalogu. Musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż sam projekt nie jest jeszcze podstawą do uzyskania niezbędnych pozwoleń i rozpoczęcia budowy. Trzeba będzie wykonać adaptację projektu. Jest to nic innego jak wrysowanie go w działkę i przygotowanie wstępnego projektu zagospodarowania terenu działki. Trzeba tutaj uwzględnić lokalne przepisy odnoście zagospodarowania przestrzennego. Każde miasto będzie mieć swoje własne, indywidualne planu zagospodarowania przestrzennego. Wobec tego też, w każdym przypadku będziemy mieć inne wytyczne. Adaptacją projektu będzie się musiał zając architekt z odpowiednimi uprawnieniami.
Gotowy projekt z katalogu
Jednym słowem projekty domów z katalogu nie są jeszcze w stu procentach kompletne. Aczkolwiek warto sobie wyszczególnić, co taki projekt powinien zawierać, aby był dla nas wartościowy. Podstawowymi, niezbędnymi składnikami projektu będą więc:
- Kompletne opracowanie architektoniczne
- Kompletne opracowanie konstrukcyjne wraz z opisem i wyciągiem z obliczeń konstrukcji
- Projekt wewnętrznych instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, ogrzewania
- Zestawienie dla konstrukcji więźby dachowej
- Kopie potwierdzające posiadanie uprawnień przez architektów i projektantów. Do tego kopie zaświadczeń ich przynależności do izb branżowych
- Zgoda na wprowadzanie zmian do projektu przez architekta realizującego jego adaptację
- Projektowana charakterystyka energetyczna budynku. Do tego ewentualne, alternatywne możliwości zaopatrzenia budynku w energię czy też ciepło.
Tylko projekty domów zawierające powyższe elementy są dla nas w jakikolwiek sposób wartościowe. W przeciwnym razie nie będą nadawały się do adaptacji, a tym samym do realizacji budowy domu. Warto więc przed zakupem projektu dość starannie sprawdzić, co dostaniemy. Jeśli zabraknie któregokolwiek z tych elementów, może się to przełożyć na dodatkowe trudności i problemy. W razie wątpliwości, najlepiej poprosić o wsparcie lokalnego architekta, który miałby według nas przeprowadzić proces adaptacji projektu. Będzie on z całą pewnością wiedział, które projekty będą w tym przypadku nadające się do dalszych prac.