Kompetencje miękkie u pracowników są coraz częściej poszukiwane i doceniane. Są one jednymi z koniecznych umiejętności w trakcie kariery zawodowej. Co należy do kompetencji miękkich? Czy można się ich nauczyć?
Kompetencje twarde – co to takiego?
W CV można umieszczać zarówno kompetencje twarde jak i miękkie. Czym są jedne i drugie? Umiejętności twarde opierają się na specjalistycznej wiedzy zwykle z określonego obszaru (branży). Mogą to być takie umiejętności jak znajomość języków obcych, obsługa różnych programów koniecznych do wykonywania pracy, czy nawet posiadanie prawa jazdy. Kompetencje twarde łatwo zweryfikować.
Kompetencje miękkie – co to takiego?
Kompetencje miękkie w przeciwieństwie do twardych ciężko przedstawić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, czy w CV. Umiejętności miękkie to nic innego jak zdolności, które wiążą się w pewien sposób z osobowością danego człowieka. Mogą one dzielić się na dwa rodzaje: osobiste oraz interpersonalne. Te pierwsze to np. umiejętność radzenia sobie pod presją czasu, a te drugie to umiejętność pracy zespołowej.
Kompetencje miękkie – co do nich należy?
Do kompetencji miękkich należą różne umiejętności. Mogą to być np.: takie zdolności jak:
– aktywne słuchanie innych
– zaangażowanie w wykonywane obowiązki
– otwartość na nowe możliwości, kreatywne rozwiązywanie problemów
– zdolność do bycia liderem
– motywowanie innych
– praca zespołowa
– ciągłe doskonalenie swoich umiejętności
– perswazja
– zdolność do pracy pod presją
– bycie asertywnym
– umiejętność logicznego myślenia, analityczny umysł
– zdolność do radzenia sobie z krytyką
– realizacja postawionych zadań
– łatwość w przystosowywaniu się do nowych sytuacji
– umiejętność negocjacji
– pozytywne usposobienie
Umiejętności miękkie – czy można je wyćwiczyć?
W obecnych czasach istnieje mnóstwo szkoleń i kursów, które oferują pomoc w rozwijaniu umiejętności miękkich. Przy wyborze takiego szkolenia warto zwrócić uwagę na kwalifikacje osoby, która je prowadzi. Poza kursami umiejętności miękkie można ćwiczyć również samodzielnie. Można to robić np. poprzez bardziej uważne rozmowy z drugą osobą, czy próbie rozwiązania konkretnego problemu z innej perspektywy. Można także próbować pomagać innym w znajdowaniu rozwiązań w zadaniach, których się podjęli. Warto też być bardziej uważnym w stosunku do siebie i zwracać uwagę na reakcje w określonych sytuacjach.
Umiejętności miękkie – jak je wykazać w CV?
Umiejętności zarówno twarde jak i miękkie dobrze wpisać w CV w opisie swojego doświadczenia zawodowego albo jeśli wpisany jest cel zawodowy to właśnie po nim. Warto skupić się na umiejętnościach miękkich w przypadku, gdy ma się niewielkie doświadczenie i niewiele umiejętności twardych. Szczególnie, gdy jest się na początku swojej drogi zawodowej. Należy wziąć także pod uwagę ofertę pracy i wpisać umiejętności przydatne na danym stanowisku.