Rodzaje kredytów bankowych – poznaj najpopularniejsze z nich

Rynek finansowy w Polsce rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. W bankach można znaleźć coraz więcej produktów finansowych, które mają za zadanie zaspokoić różne potrzeby kredytobiorców. Nikogo już nie dziwi fakt, że można pożyczyć pieniądze na budowę domu, zakup auta, remont mieszkania, a nawet wakacyjny wyjazd. Jeśli jednak nie do końca znasz się na produktach finansowych, to warto, abyś na sam początek poznał najpopularniejsze z nich, aby wiedzieć, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Oto najpopularniejsze rodzaje kredytów bankowych, które można otrzymać praktycznie w każdej placówce.

Kredyt gotówkowy

Pierwszym kredytem, który jest doskonale znany większości kredytobiorcom, jest właśnie kredyt gotówkowy. Cieszy się on tak dużą popularnością z tego względu, że można przeznaczyć go na dowolny cel, który nie jest określony w umowie. Oznacza to, że pieniądze pozyskane w taki sposób można przeznaczyć zarówno na zakup samochodu, jak i wyjazd za granicę. Bank nie może kontrolować tego, w jaki sposób jest wydawana gotówka.

Kredyt gotówkowy opiewa zazwyczaj na nieduże sumy najczęściej wynoszą one od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zabezpieczeniem w takim przypadku są dochody kredytobiorcy, rzadko kiedy bank prosi o jakieś dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci ubezpieczenia.

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja jest szerzej znana jako kredyt dla zadłużonych. Polega na połączeniu ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych i zamienieniu ich w jeden kredyt. W taki sposób kredytobiorca zyskuje niższą ratę, która jest dla niego łatwiejsza do spłaty. Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie, jeśli nie radzisz sobie ze swoimi zobowiązaniami, a chcesz uniknąć poważnych problemów finansowych.

Warto jednak wiedzieć, że aby otrzymać kredyt dla zadłużonych https://habza.com.pl/kredyt-dla-zadluzonych/ w banku, trzeba mieć odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Z tego względu o kredyt konsolidacyjny warto ubiegać się jeszcze przed opóźnieniami w spłacie rat.

Kredyt hipoteczny

Środki finansowe z kredytu hipotecznego można przeznaczyć na budowę domu lub zakup nieruchomości. Jest to zobowiązanie, którego suma przekracza kilkaset tysięcy złotych dlatego, aby je otrzymać, trzeba dotrzymać wielu formalności. Kluczowy jest, chociażby wkład własny, który powinien wynosić przynajmniej 20% wartości nieruchomości.

Kredyt hipoteczny przyznawany jest zazwyczaj na długi czas – nawet do 30 lat. Zanim więc podejmiesz decyzję o zaciągnięciu takiego zobowiązania, zastanów się, czy chcesz być przez tak długi czas związany umową z jednym bankiem.

Dodaj komentarz