Różnice i  podobieństwa między pchłami i pluskwami

Pchła ludzka i pluskwa to jedne z najczęściej spotykanych insektów w domu. Są to uciążliwe pasożyty, które żerują na człowieku. Jednak nieestetyczne ugryzienia to tylko najmniejszy problem. Zarówno pluskwy, jak i pchły mogą przenosić różnego rodzaju zanieczyszczenia i choroby. Dlatego trzeba jak najszybciej na ten problem reagować. Przy tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to pchła czy pluskwa. Zobacz, jakie są różnice i podobieństwa między pchłami a pluskwami i jak pozbyć się nieproszonych gości. 

Jak rozpoznać pluskwę? 

Pluskwy są częstym gościem naszych mieszkań. Chowają się w materacach, tapicerkach, a nawet obrazach, czy tapetach. Nie bez powodu pluskwę potocznie nazywa się pluskwą łóżkową. To właśnie tam najczęściej możemy ją znaleźć. A dokładniej je, gdyż pluskwy nie występują pojedynczo a całymi koloniami. Jak rozpoznać pluskwę? Ten insekt z wyglądu przypomina pestkę jabłka. Ma żółto-brunatny kolor, a po najedzeniu się krwią znacznie ciemnieje. Dorosła pluskwa osiąga rozmiar między 4 a 6 mm. Są to więc małe insekty, które często są niewidoczne na pierwszy rzut oka. 

Najczęstszym objawem tych nieproszonych gości są ugryzienia na ciele. Pluskwy zostawiają po sobie czerwony rumień. W takim przypadku musimy szukać gniazda. Jaja pluskiew mają perłowy kolor, wyglądem przypominają ziarenka ryżu. Jeśli takie znajdziemy na przykład na materacu, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pluskwami. 

Jak rozpoznać pchłę ludzką? 

Wbrew pozorom pchłę bardzo łatwo rozróżnić od pluskwy. Przede wszystkim pchła jest znacznie mniejsza od pluskwy. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 3,5 mm. Z tego względu ciężko dostrzec dokładną budowę ciała owada. Insekta możemy rozpoznać za to po bocznie spłaszczonym odwłoku z chitynowym pancerzem, brązowej, lub czarnej barwie oraz po tylnych odnóżach, które są znacznie dłuższe od pozostałych. 

Pchły ludzkie zostawiają także inne ugryzienia niż pluskwy. Te szkodniki możemy rozpoznać po drobnych ugryzieniach, które wyglądają jak wysypka. Ponadto nierzadko są bardzo swędzące. 

Jak pozbyć się pcheł i pluskiew? 

Choć pchły i pluskwy znacznie się od siebie różnią, to metody na pozbycie się szkodników są takie same. Najskuteczniejszym sposobem jest dezynsekcja chemiczna. Polega ona na rozpyleniu w mieszkaniu specjalnych środków, które są śmiertelne dla robaków. Warto jednak wiedzieć, że dla nas także mogą być szkodliwe, dlatego na czas dezynsekcji należy się wyprowadzić z mieszkania, a później dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Możemy mieć za to pewność, że pozbyliśmy się nieproszonych gości. 

Dodaj komentarz