Czy w biurowcu musi być zainstalowana drabina ewakuacyjna?

Czy w biurowcu musi być zainstalowana drabina ewakuacyjna?

Każdy właściciel budynku powinien znać normy i przepisy dotyczące bezpieczeństwa. To kluczowa kwestia szczególnie w przypadku biurowców, wielokondygnacyjnych budynków oferujących powierzchnie biurowe, w których każdego dnia pracuje wiele osób. Aby zadbać o ich zdrowie w przypadku jakichkolwiek wypadków i zagrożeń, takich jak np. pożar, budynek powinien być wyposażony w drogę ewakuacyjną w postaci drabiny. Jak to ma się do obowiązujących norm i przepisów? W których budynkach konieczne są  drabiny ewakuacyjne?

Bezpieczeństwo w biurowcach

Wielopiętrowe biurowce to miejsca pracy dla bardzo wielu osób. Specyfika ich konstrukcji dotyczy również wszelkich dróg dostępu. Schody i windy znajdujące się wewnątrz nie zawsze mogą być skutecznym sposobem na ucieczkę, szczególnie w sytuacji pożaru, gdy ogień może odciąć taką drogę. Stąd potrzeba montażu alternatywnych dróg bezpiecznej ewakuacji, takich jak drabina ewakuacyjna. To rozwiązanie jest wymagane przede wszystkim z uwagi na pracowników na wyższych kondygnacjach, którzy mogą mieć problem z wydostaniem się z budynku w inny sposób. Montaż drabiny ewakuacyjnej jest więc zapobieganiem niepotrzebnemu ryzyku.

Przepisy w Polsce

Obecnie polskie prawo wymaga na właścicielach budynków takich jak biurowce montaż drabiny ewakuacyjnej jako jednego z elementów zwiększenia bezpieczeństwa osób w nim przebywających. Według obowiązujących przepisów „w budynku PM, w którym jest wymagana druga droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższej kondygnacji, dopuszcza się stosowanie na tej drodze drabiny ewakuacyjnej, prowadzącej na dach nad niższą kondygnacją lub na poziom terenu, jeżeli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza 50, a w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – 15. Nie dotyczy to zakładów pracy chronionej”. Oznacza to, że w większości biurowców drabiny ewakuacyjne są koniecznością.

Wybór drabiny ewakuacyjnej

Wybór drabiny ewakuacyjnej może być trudnym zadaniem. Jeśli jednak poznamy kryteria, którymi powinniśmy się kierować, decyzja ta stanie się o wiele łatwiejsza. Najważniejszym kryterium jest producent. Solidna, sprawdzona i polecana marka jest kluczem do pełnej satysfakcji i niezawodności. Oferowany przez nią sprzęt nie będzie spełniał wszelkie normy i przepisy oraz służył przez długie lata, nie ulegając korozji i innym procesom niszczenia.

Drabina ewakuacyjna w biurowcu to podstawa bezpieczeństwa. Jej brak to podejmowanie wielkiego ryzyka oraz gwarancja nieuchronnej kary ze strony organów państwowych. Aby tego uniknąć, należy zainwestować w to rozwiązanie, wybierając przy tym rzetelnego i doświadczonego producenta z renomą.

Dodaj komentarz