Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Mieszkanie do całkowitej renowacji

Znaczna część osób decydująca się na zakup mieszkania szuka takiego, w którym nie będą konieczne większe prace remontowe – ewentualnie drobne odświeżenie. Jednak na rynku nieruchomości znajduje się wiele mieszkań, które wymagają sporego nakładu pracy, a wręcz nie nadają się do zamieszkania „od zaraz”. Okazuje się, że nie brakuje chętnych na lokale do całkowitego remontu. Co więcej, może to być bardzo dobry sposób na inwestycję, ponieważ na takich właśnie ruinach można najwięcej zarobić. Nie należy jednak od razu rzucać się na głęboką wodę, kierując się wizją wzbogacenia. Takie inwestycje są bardzo ryzykowne, dlatego przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wiele ważnych kwestii.

Czy warto kupić mieszkanie do remontu?

Przede wszystkich ważny jest potencjał mieszkania do remontu. Już na tym etapie może pojawić się problem, ponieważ mało jest ruin „z duszą”. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na lokalizację, w jakiej się znajduje oraz to, w jakim stanie jest cały blok. Nie warto kupować mieszkania w bloku, który sam wymaga remontu. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania do remontu musisz określić wszystkie prace, jakie będą konieczne, by lokal otrzymał nowe życie. Sprawdź instalacje hydrauliczną i elektryczną – jeżeli wymagają wymiany, znacznie zwiększy się koszt remontu. Ponadto często trzeba wymienić okna, drzwi i podłogi, a mieszkanie jest zwyczajnie nieustawne – aby to zmienić konieczne może być wyburzenie ściany, co również wiąże się z kosztami. Musisz dokładnie przeanalizować stan mieszkania – czasem jest tak zły, że doprowadzenie go do ładu będzie na tyle drogie, że inwestycja będzie nieopłacalna.

Bez wątpienia ważna jest cena mieszkania

Mieszkanie do remontu powinno być tańsze od innych, o co najmniej 20 procent – dopiero wtedy cenę można uznać ofertę za okazyjną. Jeżeli cena jest niższa od średnich stawek za podobne, ale już wyremontowane mieszkania zaledwie o kilka procent – nie decyduj się na zakup. W przeciwnym razie zysk ze sprzedaży może być bardzo mały albo nawet pokryć się z kosztem remontu. Nic wtedy nie zarobisz. Jeżeli zależy ci na szybkim wzbogaceniu, powinieneś równie szybko przeprowadzić remont, jak i sprzedaż. Zazwyczaj takie wyremontowane, świeże mieszkania szybko znajdują nabywców.

Przed zakupem koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości, m.in.: prawo własności gruntu, ponieważ zakup mieszkań na terenach o nieuregulowanym stanie prawnym nie jest kredytowany przez banki! Jeśli jesteś zdecydowany i masz wystarczające chęci oraz czas – kup mieszkanie do remontu i zarób.

Dodaj komentarz