Inwestowanie w nieruchomości w 5 krokach

Inwestowanie w nieruchomości w 5 krokach

Przemyślane inwestycje w nieruchomości to bezpieczna i opłacalna lokata kapitału. Zakup nieruchomości można sfinansować ze środków własnych lub przy pomocy kredytu, a inwestycja może mieć krótkoterminowy lub długoterminowy charakter. Jak zacząć inwestować na rynku nieruchomości? Poznaj 5 najważniejszych kroków na tej drodze!

Krok pierwszy – wybierz strategię

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko zakup mieszkań na wynajem, ale też zakup obiektów z myślą o ich odsprzedaży z zyskiem w dużo krótszej perspektywie czasowej – strategia ta jest określana mianem flip i wymaga znalezienia nieruchomości w korzystnej cenie (najczęściej do remontu).

W zależności od tego, czy chcesz szybko pomnożyć środki finansowe, czy nastawiasz się raczej na długotrwałe czerpanie korzyści z najmu tradycyjnego lub krótkoterminowego, możesz poszukiwać zupełnie innego typu nieruchomości i właśnie dlatego warto najpierw ustalić strategię, a dopiero potem przeglądać ranking inwestycji i wyszukiwać ogłoszenia na portalach z nieruchomościami.

Krok drugi – oszacuj swe możliwości finansowe

Kolejnym ważnym etapem inwestowania w nieruchomości jest dobór takiego lokalu, który mieści się w przyjętym budżecie. By tego dokonać, należy oszacować własne możliwości finansowe i poznać swą ewentualną zdolność kredytową.

Krok trzeci – znajdź odpowiednią nieruchomość

Mając już ustalony budżet oraz konkretny plan na inwestycję, można rozejrzeć się za odpowiednią nieruchomością. W zależności od przyjętej strategii i dostępności środków finansowych, warto wziąć pod uwagę zakup:

  • Nieruchomości z rynku pierwotnego – dom lub mieszkanie w dużym mieście będzie można wynajmować. Nieruchomość w typowo turystycznej lokalizacji sprawdzi się doskonale w najmie krótkoterminowym.
  • Nieruchomości z rynku wtórnego – można je kupić z zamiarem wynajmowania albo w ramach inwestycji typu flip (odsprzedaż z zyskiem po remoncie).

Niektórzy doświadczeni inwestorzy zaczynają nową inwestycję nie od wyboru strategii, ale właśnie od wyboru nieruchomości. Osoby początkujące powinny jednak postępować nieco bardziej zapobiegawczo.

Krok czwarty – zweryfikuj stopę zwrotu dla wybranej nieruchomości

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, warto oszacować stopę zwrotu dla danej nieruchomości. Najkorzystniejsze efekty można uzyskać, gdy zakup sfinansowany zostanie z posiadanych oszczędności – w takiej sytuacji, gdy od ceny najmu lub sprzedaży odejmie się koszty, pozostanie niemal czysty zysk (nie licząc inflacji i ewentualnych podatków do zapłaty). Gdy zakup finansowany jest kredytem, od zysku trzeba odjąć jeszcze wysokość tego zobowiązania.

Krok piąty – sfinalizuj transakcję i zacznij zarabiać na zakupionej nieruchomości

Mając pewność, że zakup wybranej nieruchomości przyniesie zysk w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej, można przystąpić do sfinalizowania transakcji. Gdy tylko nieruchomość zmieni właściciela, warto od razu zająć się jej ewentualnym odświeżeniem lub urządzeniem i wprowadzić ją znów na rynek najmu lub poszukać chętnych na zakup.

Inwestowanie w nieruchomości to, w obecnych czasach, jedna z najlepszych decyzji finansowych. Jest to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy dysponują dużymi oszczędnościami, ale i dla tych, którzy zakup mogą sfinansować przy pomocy kredytu.

Dodaj komentarz