Jak pomóc ptakom w zimę? Budki i karmniki dla zwierząt

Jak pomóc ptakom w zimę? Budki i karmniki dla zwierząt

Zimowa aura mimo, że czasem potrafi być naprawdę piękna, niestety nie sprzyja dzikim zwierzętom. Okres zimowy to wyzwanie dla zwierząt, które zostają w naszym kraju i muszą zdobywać pożywienie. Mowa tu przede wszystkim o ptakach, które nie odlatują do ciepłych krajów i zimą ciężej jest im znaleźć pożywienie. Na szczęście to my, ludzie, możemy ułatwić im przetrwanie zimy. W jaki sposób możesz pomóc ptakom w okresie zimowym? Podpowiadamy.

Dokarmianie ptaków zimą

Zanim zaczniesz dokarmiać zwierzęta, musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli tego nie widać, to większość gatunków świetnie radzi sobie ze zdobywaniem pokarmu – nawet w trudnych warunkach. Ptaki są bardzo zaradne i nawet podczas zimy potrafią znaleźć pożywienie, które pomoże im przetrwać sezon mrozów. Jeśli więc zima jest bardzo łagodna, to możesz mieć pewność, że zwierzęta radzą sobie świetnie. Dopiero w momencie, gdy zima mocno daje o sobie znać, możesz pomyśleć nad tym, aby dokarmić ptaki. Pamiętaj jednak, że jeśli zaczniesz to robić, to musisz kontynuować to aż do wiosny.

Pożywienie, które przygotowujesz dla ptaków, zawsze powinno znaleźć się w tym samym miejscu. Zwierzęta przyzwyczają się do niego i będą wiedzieć, gdzie mogą szukać pożywienia. Najlepiej będzie, jeśli zbudujesz budki dla ptaków lub karmniki, w których będą mogły się one schować i najeść. Karmnik ustaw w miejscu, które będzie osłonięte przed wiatrem. Najlepiej będzie, jeśli ustawisz go na zewnętrznym parapecie lub gdzieś w ogródku.

Jak powinien wyglądać karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków możesz kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie https://budownictwo-polskie.pl/. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, to musisz przygotować projekt i kilka niezbędnych materiałów. Karmnik powinien być na tyle duży, aby zmieściło się w nim pożywnie dla kilku zwierząt i aby mogły się one w nim zmieścić. Niezbędny będzie daszek, który ochroni pokarm przed deszczem i śniegiem. Karmnik powinien też posiadać półkę, na którą ptaki będą mogły bez problemu podlecieć i ustać, aby się pożywić. Najlepiej jest wykonać karmnik z drewna, które odpowiednio zaimpregnujesz i zabezpieczysz przed wilgocią.

Czym należy dokarmiać ptaki?

Pamiętaj, że do karmnika nie możesz wrzucać byle czego. Niektóre rzeczy nie nadają się do spożycia przez ptaki i aby im nie zaszkodzić musisz przygotowywać odpowiednie mieszanki jedzenia. Nie zaleca się dokarmiania ptaków spleśniałym pieczywem. Najlepiej jest podawać im surową słoninę bez przypraw i żadnych dodatków. Możesz też przygotowywać specjalne mieszkanki nasion, które składają się ze słonecznika, kaszy, pszenicy i płatków owsianych. Ptaki można też dokarmiać kawałkami jabłka.

Dodaj komentarz