Jakie preparaty do szamba warto zastosować?

Zamieszkanie we własnym domu za miastem to marzenie wielu z nas. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że czeka nas wiele trudności. Kiedy budujemy dom, jednym z problemów, jaki musimy rozwiązać, jest odprowadzenie ścieków bytowych. Szczególnie trudne jest to w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. W takim przypadku najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowa szamba.

Budowa przydomowego szamba

W przypadku braku możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, musimy sami rozwiązać problem odprowadzanie ścieków. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest budowa bezodpływowego zbiornika na nieczystości płynne, czyli szamba. Jeżeli wielkość takiego zbiornika nie przekracza 10m3, niepotrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a tym samym nie jest potrzebne wykonywanie projektu. Wystarczy dokonać zgłoszenia w nadzorze budowlanym właściwym do miejsca wykonywania prac.

Na rynku działa wiele firm sprzedających gotowe rozwiązania dotyczące odprowadzenia ścieków. Można kupić szamba betonowe oraz wykonane z tworzywa sztucznego. To drugie rozwiązanie wydaje się łatwiejsze, ponieważ pojemnik jest lżejszy i łatwiejszy w montażu. W obu przypadkach szambo jest już wyposażone w odpowiednie odpowietrzenie oraz możliwość podłączenia rury kanalizacyjnej z domu, którą odprowadzamy ścieki z urządzeń domowych.

Kiedy posiadamy taki bezodpływowy zbiornik, ważne jest to, aby kontrolować poziom ścieków, dbać o jego regularne opróżnianie oraz stosować odpowiednie preparaty do szamba.

Czyszczenie szamba

Kiedy posiadamy przydomowe szambo, nie wystarczy wywozić jego zawartość. Bardzo ważne jest także to żeby odpowiednio zadbać o zbiornik. Odprowadzane ścieki mogą zapchać rury i powodować powstawanie osadu na dnie szamba. Tym samym mogą powodować przykre zapachy wydobywające się ze zbiornika, ale także z rur w domu. Niezbędne jest zatem, aby stosować różne preparaty do szamba. Najczęściej są to środki przyspieszające rozkładanie się związków organicznych. Pozwalają one nie tylko na ograniczenie niebezpieczeństwa zapchania rur, ale także zmniejszają ilość ścieków. W ten sposób częstotliwość wywozu nieczystości jest mniejsza.

Na co zwrócić uwagę gdy kupujemy preparaty do szamba?

Podstawowym czynnikiem przy wyborze preparatu jest jego skuteczność. Powinien zawierać jak najlepsze bakterie, które zdolne są do szybkiego rozmnażania się. Preparat do szamba musi także jak najlepiej rozpuszczać tłuszcze i mieć właściwości dezynfekujące. Nie bez znaczenia jest także cena, ponieważ preparaty do szamba należy używać systematycznie. Tylko regularne stosowanie zapobiega powstawaniu osadu i zapychaniu się rur.

 

Dodaj komentarz