Na jakie oświetlenie warto postawić w łazience?

Oświetlenie w łazience spełnia ważną funkcję użytkową. Dlatego dobierając odpowiedni rodzaj lamp, należy upewnić się, że ich moc jest w pełni adekwatna do konkretnych potrzeb wszystkich domowników. Niebagatelne znaczenie mają także walory estetyczne. Co więc wybrać? Na które rozwiązania warto postawić? Podpowiadamy.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie w łazience powinno być przede wszystkim praktyczne. Niezależnie od tego, jak wiele czasu spędzamy w tym pomieszczeniu, ogromne znaczenie ma przede wszystkim komfort wykonywania codziennych czynności higienicznych. Na szczególną uwagę zasługuje obszar, w którym umieszczone jest lustro. Mocne lampy znajdujące się w niewielkiej odległości od tego miejsca nie mogą odbijać się w jego tafli. Dlatego bardzo sensownym i niezwykle praktycznym oraz wygodnym w obsłudze rozwiązaniem jest oświetlenie umieszczone z boku lustra. W takim przypadku świetnie sprawdzi się jedna lub dwie lampy ścienne. Szeroki ich wybór można znaleźć między innymi na stronie https://abanet.pl/10-lampy-lazienkowe.

Kolejną kwestią jest oświetlenie główne. Nie musi być one mocne, ponieważ zazwyczaj przy różnego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych wykorzystujemy siłę świecenia mniejszych lamp znajdujących się na przykład nieopodal lustra. Największą popularnością cieszą się proste i niewielkich rozmiarów lampy sufitowe typu oczka. Zazwyczaj tylko lekko wystają poza obręb sufitu. Na rynku znaleźć można zarówno tanie produkty z niewielkim obramowaniem, jak i te wykonane w formie ozdobnych konfiguracji. Można także postawić na większych rozmiarów zwisające lampy, które równomiernie rozświetlają małe pomieszczenia łazienkowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

Wybierając oświetlenie do łazienki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor ich świecenia. W dobrym guście jest wybór wszystkich elementów oświetleniowych w podobnej barwie. Ciepły, żółty kolor jest jednym z najczęściej wybieranych, ponieważ kojarzy się ze spokojem i relaksem. Świetnie pasuje do praktycznie każdego rodzaju łazienki. Natomiast zimniejsze kolory, blisko barw niebieskich, nadają się idealnie do umieszczenia przy lustrze, ponieważ w ten sposób łatwiej dostrzec wszelkie detale i niedoskonałości na twarzy.

Nie mniej ważną kwestią jest dobór lamp z odpowiednimi parametrami szczelności. Każdy produkt przeznaczony do użytku w łazience zawiera informację o IP (International Protection Rating). Określa ona stopień ochrony przed ciałami stałymi oraz wnikaniem wody. Im wyższa wartość, tym bardziej szczelna jest jej obudowa.

Dodaj komentarz