Oddłużanie – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Oddłużanie – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Zadłużenie to problem, z którym boryka się coraz większa ilość Polaków. Dotyczy on na przykład takiej grupy, jak emigranci, którzy wyjeżdżają z kraju, pozostawiając po sobie niespłacone długi, a po powrocie do kraju chcą uporządkować tego typu sprawy poprzez oddłużanie. Na czym dokładnie owo oddłużanie polega? W jaki sposób można się do niego przygotować? Wyjaśniamy!

Na czym polega oddłużanie?

Oddłużanie to nic innego, jak proces polegający na dążeniu do pozbycia ciążących na danej osobie długów (pożyczek, kredytów, kart kredytowych i innego typu zobowiązań). W zależności od typu i wysokości posiadanych długów, a także możliwości finansowych, proces ten w każdym wypadku może wyglądać nieco inaczej.

Składać się na niego może na przykład podpisywanie ugód z wierzycielami, konsolidacja zobowiązań czy po prostu spłacenie całkowicie części zobowiązań. Warto podjąć kroki w kierunku oddłużania jak najszybciej, ponieważ im dłużej zobowiązania pozostają niespłacone, tym bardziej narastają. Nie należy bać się podejmowania dialogu z kredytodawcami czy pożyczkodawcami, ponieważ tak, jak dłużnikowi zależy na pozbyciu się długu, jest dla nich ważne, aby został on spłacony. Niekiedy są oni więc skłonni iść na kompromisy w różnych zakresach.

Jak należy przygotować się do oddłużania?

Jeśli dobrze się do niego przygotujemy, proces oddłużenia powinien przebiec znacznie szybciej, sprawniej i bardziej bezstresowo. Przede wszystkim powinno się sporządzić spis wszystkich aktualnych długów, wraz z kwotą pozostałą do zapłaty. Informacji na temat posiadanych długów najlepiej szukać w pismach, które były zapewne wysyłane na adres zamieszkania, a także w dokumentach sądowych (warto sprawdzić nie tylko sąd rejonowy właściwy do miejsca zamieszkania, ale też tak zwany e-sąd, ponieważ bardzo często to z niego decydują się korzystać wierzyciele).

Umowy pożyczek i kredytów obecnie nie zawsze są wysyłane w formie papierowej – w przypadku zaciągania zobowiązania online, w wielu przypadkach trafiają one na adres e-mailowy w formie pliku PDF. Należy więc sprawdzić swoją skrzynkę e-mailową w poszukiwaniu wiadomości od danego banku czy firmy pożyczkowej. Trzeba przy tym pamiętać, że z każdym dniem dług rośnie, z uwagi na narastające odsetki. Kiedy więc już ustalimy, ile mamy długów i w jakich miejscach, warto zwrócić się do wierzycieli z prośbami o wydanie informacji o aktualnych kwotach pozostałych do spłaty.

Wtedy można na dobre rozpocząć proces oddłużania poprzez spłacanie zobowiązań w miarę możliwości, a w innych przypadkach poprzez wypracowywanie ugód odnośnie ratalnego spłacania długu zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi.

Dodaj komentarz