Wszyscy pamiętamy słynne domy – kostki z czasów PRL, które oględnie rzecz ujmując, nie zachwycały designem. Współczesne domy z płaskim dachem na szczęście nie mają zbyt wiele wspólnego ze starym budownictwem. Nowoczesne materiały, technologie i surowce użyte do budowy obecnie stawianych domów z płaskim dachem to niesamowity przeskok technologiczny w porównaniu z tymi z lat 70’tych.
Jaki jest współczesny dom z płaskim dachem?
Kilka połączonych brył, wielopoziomowa konstrukcja, oraz duże przeszklenia to cechy charakterystyczne nowoczesnych domów z płaskim dachem. Można oczywiście również postawić na tradycyjną kostkę i zadbać o futurystyczną elewację, aby uzyskać efekt WOW. Współczesne domy z płaskim dachem to synonim wyszukanego gustu i niesztampowych rozwiązań. Należy wiedzieć, że stwierdzenie “płaski dach” nie jest do końca zgodne z prawdą, ponieważ nawet dach płaski musi posiadać choćby minimalny kąt nachylenia, umożliwiający spływanie wody deszczowej do rynien.
Zalety domu z płaskim dachem
Dom z płaskim dachem, dzięki pozbawieniu wnętrza skosów, zdecydowanie zyskuje na funkcjonalności. Brak strychu na sprzęty używane sezonowo może zrekompensować montaż schowka wewnątrz domu, lub szopki narzędziowej w ogrodzie. Ponadto na płaskim dachu możemy urządzić przestrzeń rekreacyjną, czyli dodatkowy rozległy taras z leżakami, a niektórzy na płaskim dachu stawiają nawet basen. Płaski dach to rozwiązanie sprzyjające ekologii, ponieważ generuje mniejsze straty ciepła, niż dom z dachem spadzistym. Niewielki przydomowy ogródek z ziołami, lub trawnik są jak najbardziej możliwe do zainstalowania, a zamontowanie paneli fotowoltaicznych pomoże ograniczyć zużycie prądu w całym budynku. Płaskiemu dachowi nie jest straszna nawet wichura, ponieważ charakteryzuje się on prawie zerowym ryzykiem zassania lub zerwania połaci. Brak dachu spadzistego to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie ponosimy kosztu zakupu więźby i pokrycia dachu okładziną.
Wady płaskiego dachu
Podstawową wadą płaskich dachów jest ubogi wybór materiałów, które mogą posłużyć jako ich pokrycie. Standardowo stosuje się papy asfaltowe, jednak parametry techniczne nie kwalifikują ich do miana materiału idealnego. Lepszym rozwiązaniem jest gont bitumiczny, który charakteryzuje się dużą trwałością, oraz łatwością pokrycia nawet najbardziej skomplikowanych płaszczyzn i łączeń pomiędzy elementami budynku. Płaski dach mają jeszcze jedną wadę – właściciel budynku zobowiązany jest do jego systematycznego odśnieżania głównie z uwagi na fakt powstania zbyt dużych obciążeń.