Najem krótkoterminowy – doskonały plan inwestycyjny

Za sprawą popularnej aplikacji Airbnb posiadacze mieszkań na wynajem dostrzegli możliwość uzyskania znacznie wyższego dochodu ze swoich mieszkań. Idea wynajęcia mieszkania na krótkie wakacje stała się doskonałą alternatywą dla pokoi hotelowych. Zobacz, dlaczego warto wynajmować mieszkania krótkoterminowo.

Czym jest najem krótkoterminowy?

Odpowiadając na to pytanie wprost, jest to popularna alternatywa dla miejsca w hostelu lub hotelu. Coraz więcej osób odwiedzających miasta turystyczne decyduje się na korzystanie z niewielkich apartamentów zamiast hoteli. Dlaczego? Ponieważ są znudzeni standaryzowanymi wnętrzami hotelu, a w mikro kawalerkach czują się wygodnie i swobodnie. Ponadto nie są związani koniecznością wychodzenia z pokoju na śniadania, ponieważ posiłki mogą zrobić samodzielnie. Ceny większości apartamentów są również korzystne zwłaszcza biorąc pod uwagę standard większości mieszkań na wynajem krótkoterminowy, który jest znacznie wyższy niż standard hotelowy. Trend utrzymuje się od lat i nie ma prawa zmaleć. Pandemia tylko wzmocniła efekt wzrostowy ze względu na konieczność zachowywania dystansu społecznego.

Dlaczego warto zainwestować w najem krótkoterminowy?

Zainteresowanie apartamentami nieustannie rośnie i choć ceny krótkich pobytów są często konkurencyjne względem pokoi hotelowych to i tak biorąc pod uwagę nawet 50 procentowe obłożenie mieszkania w miesiącu, uzyskana kwota jest znacznie wyższa niż wynajem tego samego mieszkania w długim terminie. Cena za wynajem mikro kawalerki na stałe waha się w granicach 1500-2500 zł. Natomiast wynajęcie tego samego mieszkania za 200 zł za noc generuje przychód w wysokości 3000 zł, przy założeniu, że mieszkanie będzie wynajęte raptem 15 dni w miesiącu. Zakładając obłożenie 22 dni w miesiącu kwota jest już ponad dwukrotnie wyższa niż ceny za najem długoterminowy.

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które w trakcie roku akademickiego wynajmują mieszkania studentom. Dzięki temu pozbywają się przestoi, gdyż latem mieszkanie stałoby puste. Dzięki temu można zminimalizować straty.

Gdzie opłaca się wynajmować na krótko?

Najbardziej opłacalne są miasta, gdzie turyści chętnie przyjeżdżają. Większość specjalistów jest zgodna co do tego, że w Polsce na krótko najbardziej opłaca się wynajmować w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Jeśli swój dochód chcesz oprzeć wyłącznie na najmie krótkoterminowym świetnie sprawdzą się również Zakopane, Sopot czy inne wakacyjne miejscowości.

Wydarzenia kulturalne zwiększają zarobki

Na koniec warto mieć na uwadze, że nawet gdy nie planuje się na stałe wynajmować mieszkań w krótkim terminie należałoby przemyśleć tę opcję gdy w okolicy planowane są duże wydarzenia kulturalne. Ceny za noc mogą wtedy urosnąć do horrendalnych kwot, a popyt na miejsca noclegowe nie maleje, więc turyści bez większego problemu wynajmują mieszkania również po zawyżonej cenie. Jest to świetny sposób na jednorazowy dochód dodatkowy.

Aspekt prawny

Regulacje prawne obecnie narzucają na wynajmujących podobne obowiązki jak w przypadku hoteli, dlatego w większości przypadków konieczna będzie rejestracja działalności gospodarczej i poddawanie się kontrolom w celu sprawdzenia przystosowania lokalu do standardów sanitarnych i przeciwpożarowych.

Dodaj komentarz