Podatek od sprzedaży nieruchomości — ile wynosi, kto płaci?

Podatek od sprzedaży nieruchomości — ile wynosi, kto płaci?

Sprzedając dom czy mieszkanie musimy pamiętać, że oprócz zysków, które będziemy mieli z tego tytułu, będziemy musieli ponieść także pewne koszty. Są to oczywiście podatki, których nie sposób uniknąć. Podatek od sprzedaży nieruchomości jest niemały. Ile wynosi i kto musi go zapłacić? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest podatek od nieruchomości?

Podatki płacimy na co dzień – w pracy, kupując produkty spożywcze, czy nawet tankując samochód. Trudno byłoby oczekiwać, że w przypadku sprzedaży nieruchomości będzie inaczej. Podatek od sprzedaży nieruchomości reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli takich, które uzyskują jakiekolwiek dodatkowe dochody niezwiązane z pracą czy innym rodzajem działalności. Prawo stanowi, że po sprzedaży nieruchomości i uzyskaniu pieniędzy, podatnik ma mniej więcej rok na wpłacenie podatku od zysku. Podatek od nieruchomości płacimy zarówno od całej, jak i od części nieruchomości, a także w przypadku zbycia spółdzielczych własnościowych praw zarówno do lokalu, jak i domu jednorodzinnego.
Podatek od nieruchomości to kwestia o tyle skomplikowana, że trzeba go obliczyć samemu. Warto więc mieć w tej kwestii pomoc. Obrotem nieruchomościami zajmuje się biuro veritasnieruchomosci.pl, korzystając z wiedzy ekspertów, znajdziesz potrzebne Ci wsparcie.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości to kwota, którą musimy oddać Skarbowi Państwa. Wbrew powszechnej opinii, kosztów tych nie ponosi osoba kupująca dom, a sprzedający. Dlatego też, pozbywając się swojej posiadłości, osoba sprzedająca musi liczyć się z tym, że z zysku, jaki uzyska za sprzedaż domu czy mieszkania, będzie musiała uszczknąć sporą część na poczet podatku. Tak jak już zostało wspomniane, osoba sprzedająca dom czy mieszkanie musi rozliczyć się z tego w roku następnym. Może to zrobić do 30 kwietnia następnego roku. Warto tutaj wspomnieć, że podatek ten dotyczy nieruchomości, którą sprzedamy przed upływem 5 lat od daty jej nabycia.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od nieruchomości może być kłopotliwy. Ile dokładnie wynosi? Zgodnie z ustawą podatek ten wynosi 19 procent, jednak nie jest to kwota, którą musimy zapłacić od całości uzyskanej ceny, a od samego zysku, jaki mamy ze sprzedaży danej nieruchomości. Oznacza to, że od mieszkania, które kupiliśmy za 350 tysięcy złotych, a które sprzedamy za 400 tysięcy, zapłacimy 19 procent od 50 tysięcy złotych, które są naszym faktycznym zyskiem.

Co w przypadku, kiedy sprzedajemy dom, którego nie kupiliśmy, a na przykład dostaliśmy w spadku lub od miasta? Wtedy trzeba skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który oceni, ile warta jest nieruchomość. Jako właściciele, kwotę ustalamy sami, dlatego też różnica między faktyczną wartością nieruchomości a kwotą jej sprzedaży może być różna. Przy ustalaniu ceny warto jednak wziąć uwagę kwestię podatku i sprawdzić, ile faktycznie zarobimy na sprzedaży mieszkania, czy domu.

Dodaj komentarz