Rodzaje okien do domu energooszczędnego

Aby dom można było określić mianem energooszczędnego, musi spełnić wiele warunków. Jednym z ważniejszych są odpowiednio dobrane okna. Na rynku dostępnych jest wiele okien do domu energooszczędnego. Które z nich są najlepsze? Czym charakteryzują się dobre okna energooszczędne? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Dach, drzwi oraz okna — to przez te miejsca głównie ucieka ciepło z naszego domu. Jeśli zamiast tradycyjnych okien zdecydujemy się na energooszczędny model, pozwoli nam to zmniejszyć ponoszone przez nas wydatki na ogrzewanie naszego domu. Okna energooszczędne cechuje wysoka termoizolacyjność, przez co straty ciepła są zmniejszane do minimum. Okna energooszczędne są produkowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii, to właśnie dzięki nim możemy osiągnąć pożądane przez nas efekty. Jeśli nasz dom w założeniu ma być energooszczędny, powinniśmy zdecydować się na energooszczędne okna. Jesteś zainteresowany tematem okien energooszczędnych? Więcej przeczytasz na stronie https://okna.gd/.

Rodzaje okien energooszczędnych

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo wariantów okien energooszczędnych, możemy je podzielić ze względu na wiele kryteriów. Jeśli chodzi o podział ze względu na materiały, wyróżniamy przede wszystkim:

  • okna PCV (plastikowe) – o oknach PCV możesz dowiedzieć się więcej ze strony https://okna.gd/okna/pcv,
  • okna drewniane.

Okna energooszczędne możemy też podzielić ze względu na miejsce montażu (wyróżniamy na przykład okna dachowe albo okna balkonowe), a także rozmiar i kształt. Jeśli w domu planujemy montaż okien energooszczędnych o niestandardowych rozmiarach możliwe, że będziemy musieli skorzystać z okien energooszczędnych robionych na indywidualne zamówienie. Nie należy mieć obaw – większość firm na rynku jest w stanie wykonać dla nas taką usługę.

Konstrukcja szyb w oknach energooszczędnych

Na energooszczędność okna wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanych szyb oraz sposób ich osadzenia w ramie okiennej. W oknach energooszczędnych najczęściej stosuje się konstrukcję składającą się z trzech szyb zespolonych. Szyby te oddzielone są najczęściej ramką ochronną wykonaną ze stali szlachetnej albo polimeru. Przestrzeń między szybami wypełnia się przy użyciu gazów szlachetnych. Interesującym dodatkiem może być pokrycie szyb specjalną pokrywą niskoemisyjną. Ta konstrukcja poprawia tłumienie hałasów dochodzących do naszego domu z zewnątrz.

Istotne parametry okien do domu energooszczędnego

Najważniejszym parametrem okien do domu energooszczędnego jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im mniejszy współczynnik Uw, tym lepsza termoizolacja okna. Do domu energooszczędnego najlepsze będą okna o współczynniku Uw mniejszym niż 1,0 W/m2K. Wartość współczynnika Uw powinna odpowiadać całej konstrukcji okna, a nie tylko poszczególnym elementom. Należy pamiętać o tym, że najlepsze okna energooszczędne składają się z trzech, a czasami nawet z czterech szyb. To właśnie dzięki takiej konstrukcji okna cechują się wysoką energooszczędnością.

Dla okien do domu energooszczędnego ważny jest też współczynnik przepuszczania światła. W przypadku tego współczynnika im jest on większy, tym lepiej światło słoneczne przenika przez szybę do wnętrza naszego domu. Dzięki temu nasz dom będzie lepiej oświetlony i jednocześnie pozyskamy dodatkową pasywną energię.

Rodzaj okien do domu energooszczędnego – podsumowanie

Wybierając okna do domu energooszczędnego, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów okien. Przede wszystkim trzeba zdecydować jakie materiały nas interesują, o jakim rozmiarze okien potrzebujemy oraz gdzie chcemy je zamontować. Jeśli wybierzemy okna o odpowiednich parametrach, to z pewnością będziemy z nich zadowoleni, tak samo, jak z wysokości naszych rachunków za ogrzewanie.

Dodaj komentarz