Jaką kupić działkę pod inwestycje?

Wybieramy projekty domów z katalogu

Jeśli decydujesz się na zakup działki rolnej lub budowlanej w celach inwestycyjnych, dobrze jest, abyś wcześniej jak najwięcej dowiedział się o działce – czy ma plan zagospodarowania przestrzennego, czy znajduje się w atrakcyjnej turystycznie okolicy, czy jest możliwość podłączenia mediów – te i inne wymogi mogą znacznie podnieść atrakcyjność Twojej działki, a tym samym pozwolą Ci w przyszłości uzyskać lepszą cenę ze sprzedaży.

Oto kilka podpowiedzi, jak uzyskać największy zysk ze sprzedaży działki.

Po pierwsze, ustal jaką klasę bonitacyjną ma grunt, który planujesz kupić. Od tego będzie zależała wysokość podatku rolnego. Zwróć uwagę na lokalizację działki – czy jest położona w pobliżu dróg, czy jest dobrze skomunikowana, czy w pobliżu znajdują się tereny atrakcyjne turystycznie, zabytki, jeziora, lasy, rezerwaty przyrody. Istotne jest, czy miejsce położenia działki wykazuje potencjał rozwoju i wzrostu.

Ziemia wśród ciągnących się pastwisk za kilka lat może być bardzo atrakcyjnym terenem działkowym. Musisz tylko dowiedzieć się, jakie są widoki na rozwój najbliższych terenów. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie na pewno podniosą wartość Twojej działki są walory turystyczne. Ziemia w pobliżu morza, jeziora, lasu zawsze znajdzie właściciela. Zwróć uwagę, że interesująca Cię działka ma plan zagospodarowania przestrzennego. Nie zawsze jest to plusem. Czasami lepiej, aby działka nie miała planu – pozostawia to większe pole manewru potencjalnym kupcom.

Zysk z inwestycji możesz także powiększyć, dzięki atrakcyjnym zasadom kupna. Jeśli uda Ci się dogadać z właścicielem i zakupić ziemię na zasadzie współfinansowania przez właściciela, zamiast brania kredytu, możesz liczyć na duże oszczędności, co dla Ciebie będzie na pewno zyskiem. Każda oszczędność to zysk z inwestycji – jeśli uda Ci się załatwić znajomego notariusza, jeśli wynegocjujesz zniżkę, jeśli uda będziesz mógł spłacać nieoprocentowane raty.

Z pewnością osiągniesz lepszy zysk ze swojej działki, jeśli uda Ci się zdobyć decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki takiej decyzji możliwe staje się opracowanie projektu budowlanego, a także uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiesz, że nawet jak nie masz jeszcze decyzji, możesz sprzedać ziemie tak, jakby ona już była wydana. Po prostu umowa sprzedaży zostanie uchwalona na przedwstępnych warunkach – uda Ci się zdobyć decyzję, a wtedy sprzedaż dojdzie do skutku.

Powinieneś również zaznajomić się z wymogami, jakie powinna spełniać działka, aby możliwe stało się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Twoja działka musi z jednej strony sąsiadować z działką zabudowaną, musi mieć dostęp do drogi publicznej, musi istnieć uzbrojenie terenu, które będzie wystarczające dla planowanej inwestycji a teren Twojej działki nie może być objęty ochroną przyrodniczą, konserwatorską lub archeologiczną.

Większy zysk z inwestycji uda Ci się uzyskać, gdy podzielisz działkę na mniejsze części. Pod warunkiem oczywiście, że dysponujesz dość dużym terenem. Pamiętaj, że podziału będzie musiał dokonać geodeta, który podział 1ha gruntu na 10 mniejszych działek weźmie ok. 2000 zł. Znacząco wzrośnie atrakcyjność twojej działki, a przez to zysk z inwestycji, jeśli podłączysz niezbędne media – prąd, wodę, gaz, kanalizację. Możesz to zrobić nawet, gdy działka nie ma decyzji o warunkach zabudowy.

Dzięki zastosowaniu tych kilku metod i roztropnym zbadaniu terenów, na których chcesz zakupić działkę, Twoja inwestycja może Ci przynieść znaczne zyski. Nie wymaga to dużych nakładów pieniężnych, a jedynie trochę zainteresowania i umiejętnego przeanalizowania zakupu potencjalnej inwestycji.

Dodaj komentarz