Wybór schodów jest wyborem niezwykle ważnym z tego względu, iż nie podejmujemy go codziennie, ale raz na wiele lat. To my będziemy z naszych schodów korzystać, dlatego też powinniśmy zadbać, aby były jak najbardziej komfortowe i oczywiście bezpieczne. Kwestia tego, że obecnie domowych schodów nie chowa się w ciemnych klatkach schodowych, ale możliwie jak najbardziej eksponuje się je, jest kwestią ważną, bo w czasie wyboru schodów poza sprawami typowo technicznymi, musimy zwrócić również uwagę na estetykę rozwiązania, na które stawiamy. Pierwsza rzecz, o której należy pomyśleć to to, gdzie schody mają stanąć i jak wiele miejsca na nie jesteśmy w stanie przeznaczyć.
Piękne, współczesne schody najczęściej znajdują dla siebie miejsce w takich domowych pomieszczeniach jak salon bądź hol. Kolejna sprawa to wybór materiału na schody. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się schody drewniane, pomimo tego, iż nie należą do najtańszych. Prawda jest jednak taka, iż drewno jest niesamowicie wdzięcznym materiałem. Wobec tego schody z drewna pasować będą do wszelkich wnętrz, zarówno tych tradycyjnych, klasycznych jak i naprawdę nowoczesnych. Poza tym schody drewniane są naturalne, ekologiczne i posiadają wyjątkowy urok. Jeśli już podejmiemy decyzję o tym, iż zainwestujemy w schody z drewna, musimy wybrać konkretny gatunek drewna. Godne polecenia jest drewno krajowych gatunków drzew liściastych jak między innymi dąb, buk, klon, jesion czy orzech. Oczywiście możemy zdecydować się także na gatunki egzotyczne, ale te są już nieco droższe. Drewno drzew iglastych jest rzadko wykorzystywane.
Niezależnie od tego, czy drewno na schody będziemy kupować sami czy też wszelkie działania związane z budową schodów zlecimy wynajętej firmie, należy upewnić się, iż jakość drewna jest wysoka. Elementy nośne schodów muszą być wykonane z drewna liściastego I klasy jakości, zaś drewno na stopnie może posiadać II klasę. Jego wilgotność nie może przekraczać 12 proc., zatem musi to być drewno suche. Trzeba zwrócić również uwagę na to, iż drewno musi posiadać gęsto rozmieszczone słoje i musi być wolne od wad takich jak na przykład sęki. Z jakich elementów składają się schody? Otóż, schody posiadają bieg, podniebienie, spocznik, podest, stopnica, podstopnica, policzek. Jeśli chodzi o spocznik, może on występować, ale oczywiście nie musi, podobnie jest z policzkiem czy podstopnicą. Jeśli chodzi o konstrukcję schodów, możemy wybrać przykładowo schody policzkowe, policzkowe, bolcowe, spiralne, młynarskie (drabiniaste), kacze. Trzy ostatnie doskonale nadają się do pomieszczeń, gdzie przestrzeń na schody jest bardzo ograniczona.
Istotnym elementem schodów są balustrady, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Wysokość balustrady musi wynosić minimum 90 centymetrów. Balustrada może być pełna (przykładowo ze szkła) lub ażurowa. Wówczas przestrzeń pomiędzy pionowymi elementami nie powinna być szersza niż 12 centymetrów.
Niezależnie od tego, na jakie drewniane schody zdecydujemy się, bardzo ważną sprawą jest ich wykończenie. Możemy je pomalować bejcą bądź też zostawić naturalny kolor drewna. Tak czy inaczej, na sam koniec schody muszą być pokryte specjalnym lakierem do drewna. Dzięki temu będą one zabezpieczone przed działaniem wilgoci, a także mniej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak przykładowo ścieranie.