Powiększanie domu

Powiększanie domu

Dom to miejsce, które po pewnym czasie użytkowania może okazać się zbyt małe. Dzieje się tak w wielu sytuacjach, najczęściej jest to związane jest z powiększeniem się rodziny. Czasami z innymi powodami. Zawsze oczywiście można sprzedać zbyt mały dom i zdecydować się na wybudowanie lub zakup innego, nie zawsze jednak jest to rozwiązanie łatwe do zrealizowania. Przeszkodą mogą być oczywiście pieniądze. Mały dom można sprzedać, na zakup większego zawsze trzeba będzie wyłożyć dużo więcej. Budowa domu zaś zajmuje dużo czasu. Nie jest więc to rozwiązanie dla tych, którzy czekać nie mogą. Czy powiększenie domu jest możliwe? Oczywiście tak i jest wiele opcji tej operacji.

Dobudówka

Dobudówka to najprostsze rozwiązanie. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, do danej ściany domu dobudować trzy kolejne, wstawić drzwi, wylać podłogę, zamontować zadaszenie i ogrzewanie i możemy cieszyć się dodatkową powierzchnią do wykorzystania. W zależności od lokalizacji domu, wielkości działki i naszego pomysłu, można w ten sposób zyskać nawet kilkadziesiąt dodatkowych metrów powierzchni. Nie można zapominać, że takie prace wymagają pozwolenia i projektu, nie wiąże się to jednak z większymi kosztami i problemami. Ciekawą opcją jest także powiększenie domu miejsce, które zajmuje taras. Jeśli jest on duży i mocny, odchodzi koszt wylewania podłogi. Wokół tarasu wystarczy postawić ściany, całość zaś przykryć dachem, doprowadzić też ogrzewanie. Praca taka jest szybka i wiąże się z dużo mniejszym wydatkiem niż dobudowywanie wszystkiego od podstaw, z wylewaniem podłogi i podnoszeniem terenu włącznie.

Podwyższenie domu

Przy domach ze skośnym dachem, fajnym pomysłem jest podwyższenie domu i uzyskanie w ten sposób użytkowego poddasza. Oczywiście to wymaga wielu prac, w tym prac dekarskich, jednak nie jest to tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Podwyższając ściany, a co za tym idzie dach, zyskujemy na piętrze dodatkowe metry powierzchni użytkowej i większy komfort mieszkania. Oczywiście takie prace nie są niezbędne w każdym przypadku. Jeśli pod dachem jest odpowiednio wysoko, wystarczy zaadoptować poddasze i wykonać odpowiedni remont. Minusem takiego rozwiązania jest stworzenie pomieszczeń, w których przynajmniej w części będą skośne sufity. Może to utrudniać codzienne poruszanie się po nowo stworzonych pokojach, jednak łatwo się do tego przyzwyczaić. Można rzecz jasna zdecydować się na zmianę wyglądu dachu, stworzenie dodatkowego zadaszenia, dzięki czemu przynajmniej w niektórych miejscach w pokoju nie będzie problemu ze skosami. To ciekawe rozwiązanie, tym bardziej jeśli w przestrzeń pomiędzy nową częścią dachu wstawimy na ścianie okno. Dom zyska zupełnie inny wygląd. Miejsce, gdzie sufit jest wyżej, okno zaś zapewnia dużą ilość naturalnego światła, może być idealnym miejscem do pracy. W takim miejscu w pokoju można – na przykład – wstawić biurko.

Piętro

Jeśli strop domu jest odpowiednio mocny, sposobem na uzyskanie większej powierzchni użytkowej jest dobudowanie piętra. Jeśli strop jest słaby, konieczne będzie także założenie nowego. Taki remont jest dość trudny i kosztowny, jednak warto pamiętać, że dzięki niemu powstanie ogromna przestrzeń do zaadoptowania, w zasadzie możliwe jest stworzenie zupełnie oddzielnego mieszkania. Przy domach z dachem płaskim, po dobudowaniu piętra dach zostanie zachowany. Przy domach z dachem skośnym, dobudowanie piętra jest okazją do zmiany kształtu dachu i poprawienia wyglądu domu.

Podsumowując

Sposobów na powiększenie domu jest wiele. Warto wybrać w danej sytuacji najkorzystniejszy. Nie można zapominać, że zawsze tego rodzaju prace wymagają projektu i pozwolenia. Nie należy tego obowiązku unikać, bowiem za takie prace budowlane bez pozwolenia grożą duże kary, co więcej urząd może wydać nakaz przywrócenia obiektu do stanu poprzedniego.

Dodaj komentarz