Trafne decyzje inwestycyjne na rynku nieruchomości

Jednym z najważniejszych kryteriów dobrej transakcji na rynku nieruchomości jest pozyskanie odpowiedniego finansowania. Gdy mowa o finansowaniu dłużnym, czyli popularnie nazwanym kredytem hipotecznym, zwykle są brane trzy opcje poszukiwania odpowiedniego długu. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Tylko od Ciebie i od tego jakim typem osobowości jesteś zależy, który ze sposobów będzie najlepszy dla Ciebie. Sądzę, że warto zaponać się z każdym z nich i wybrać najlepszy ze sposóbów, najbardziej odpowiedni do typu osoby jaką jesteś.

Poszukiwania na własną rękę

Wiele osób rozważając zakup nieruchomości, czy to inwestycyjnie czy na własne cele mieszkaniowe, rozpoczyna poszukiwania finansowania na własną rękę. Zachęcani reklamami taniego finansowania, udajemy się do banku ufając bezgranicznie temu co mówią nam w reklamach. Takie poszukiwania, zwykle ograniczają się do zapoznania sie z jedną lub dwoma ofertami, które w danym momencie są najbardziej widoczne w mediach. Jak wiadomo, każda reklama, to określony koszt. Dlatego bank, który zdecydował się na drogą kampanię reklamową, oczekuje zwrotu z zainwestowanych pieniędzy. Stąd można domniemać, że szeroko reklamowane kredyty, jako najtańsze rozwiązania, zwykle są drogie, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka na takie nie wyglądają. Poszukiwania na własną rękę, mogą się więc okazać w praktyce bardzo kosztowne dla nas.

Jeżeli wybierasz tego typu rozwiązanie, postaraj się zapoznać z jak najszerszą ofertą banków. Idź do tylu banków do ilu zdołasz, wypytuj o każdy szczegół oferty. To świetne doświadczenie, dzięki któremu zyskasz sporo wiedzy. Na początku może to być jednak nieco frustrujący i kosztowny proces.

Poszukiwania z doradcĄ Kredytowym
Innym, bardzo popularnym sposobem poszukiwania kredytu hipotecznego jest sposób z doradcą. Dziś na rynku funkcjonuje dużo firm doradczych, które w swojej ofercie mają wiele ofert kredytów. Warto uważać do kogo idziemy. Często, doradcy z nazwy tylko są niezależni. Większość firm tego typu to firmy powstałe na bazie kapitału banków, mają więc na celu sprzedaż przede wszystkim określonych rozwiązań finansowych, które z ich punktu widzenia są najbardziej opłacalne. Większość poradników inwestycyjnych zachęca nas do posiadania doradców, którzy pomogą nam wykonać część pracy za nas. Zgadzam się z tym. Wybierając doradcę kredytowego, warto jednak zadbać o to, aby była to osoba uczciwa, kompetentna, która przede wszystkim zadba o nasze interesy, a nie o interes własny i firmy dla której pracuje.

Jeżeli doradca jest profesjonalistą, będzie stanowił doskonałe aktywo w Twoim zespole. Zwykle praca tego typu doradców, wliczona jest w koszt obsługi długu, dlatego wizyta u doradcy nic Cię nie kosztuje. Za usługi doradcy zapłacisz wtedy, gdy podpiszesz umowę kredytową, ale nie bezpośrednio z własnej kieszeni. Za doradztwo zapłaci bank, wypłacając tzw. wynagrodzenie za sukces – czyli prowizję za sprzedaż kredytu Tobie.

Poszukiwania za pomocą doradcy kredytowego

W praktyce, zawsze zaczynam od tego kroku. Dziś mamy wiele możliwości, aby w łatwy i szybki sposób porównać oferty wielu banków. Takim narzędziem są wyszukiwarki internetowe kredytów, które porównają za nas większość z dostępnej w danym momencie oferty banków. Po analizie dostępnych w danym czasie możliwości, mogę przesłać wniosek z zapytaniem o kredyt, a doradca danej instytucji skontaktuje się ze mną niezłowcznie. Dzięki temu rozwiązaniu mogę porównać oferty wielu banków wg kryteriów, które są najbardziej interesujące dla mnie np. niski wkład własny, prowizja za udzielenie, marża, itp. Inną zaletą korzystania z wyszukiwarki kredytów jest też fakt, że nawet jeżeli ostatecznie skorzystam z jednego z doradców finansowych, będę miał pewność, że oferta zaprezentowana przez niego jest faktycznie najtańszą i najlepszą możliwością finansowania dla mnie.

Jest też jeszcze jedna korzyść płynąca ze znajomości dostępnych wyszukiwarek kredytów. Korzystając z takich rozwiązań, możesz polecać je innym i również Ty możesz zarabiać na ich wykorzystaniu. Rejestracja w programach partnerskich wyszukiwarek rozwiązań finansowych jest bezpłatna, a Ty zrealizujesz prowizję od sprzedaży, w momencie gdy ktoś zakupi kredyt lub otworzy konto przy pomocy Twojego linku partnerskiego. To jak, nadal będziesz narzekał na swoje życie, czy weźmiesz sprawy we własne ręce i zaczniesz korzystać z zasobów, które obficie Cię otaczają?

Osobiście, korzystam ze sprawdzonego i zaufanego doradcy kredytowego, ale zawsze weryfikuję ofertę przy pomocy wyszukiwarek online. Dobry doradca przedstawi Ci wszystkie szczegóły danej oferty kredytowej bez owijania w bawełnę. Współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin wyznaję jednak zasadę: “Ufaj, ale sprawdzaj.” Dlatego narzędzia internetowe do wyszukiwania kredytów zawsze są przeze mnie chętnie używane.

Dodaj komentarz