Od czego zacząć budowę domu – najważniejsze informacje o projekcie

Jednym z najważniejszych kroków podczas budowy domu jest wybór projektu. Bardzo często poświęcamy temu sporo czasu, ponieważ chcemy, aby nieruchomość była jak najlepiej dopasowana do potrzeb domowników. Podczas wyboru lub sporządzania projektu warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. To właśnie one mogą wpłynąć na wygląd oraz funkcjonalność domu. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o projekt nieruchomości i jakie pytania warto sobie zadać na tym etapie.

Projekt domu – gotowy czy dedykowany?

Na ten moment możemy wybierać spośród mnóstwa gotowych projektów domów. Za określoną kwotę praktycznie od ręki możemy kupić gotowy projekt, który uwzględnia dokumentację budowy, obejmując: wymiary budynku, rozmieszczenie pokoi i specyfikację wykonania dachu czy też fundamentów. Nie brakuje tam też kosztorysu, a nawet propozycji urządzenia wnętrza. Gotowe projekty mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że dzięki gotowym wizualizacjom możemy zobaczyć, jak nasz dom będzie prezentował się finalnie. Dodatkowo cena projektu gotowego jest mniejsza niż gdybyśmy chcieli dom zaprojektowany od podstaw według naszych potrzeb i oczekiwań.

Z drugiej strony inwestując w projekt dedykowany, mamy większy wpływ na to, jak będzie wyglądać nieruchomość. Możemy dopasować liczbę oraz metraż pokoi, rozmieszczenie okien, typ dachu. Taka elastyczność daje możliwość zbudowania wymarzonego domu, który jest skrojony na potrzeby Twoje oraz pozostałych domowników. Co więcej, taki dom będzie niepowtarzalny oraz lepiej dopasowany do danej działki i układu terenu.

Parterowiec czy dom z piętrami?

Kolejną rzeczą, o której musimy zadecydować, podczas wybierania projektu jest to czy dom ma mieć piętra, czy też nie. Rozmiar budynku jest bardzo ważny i warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem działki. Weź przy tym pod uwagę, że im większy będzie dom, tym większe będą koszty jego budowy. Czasem nie warto budować wielkiej nieruchomości, w której docelowo ma zamieszkać rodzina składająca się z dwójki dzieci i dwójki dorosłych osób. Nie może tam być też jednak zbyt ciasno. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży dom może w pewnym momencie okazać się problematyczny. Zastanów się nad tym, jaki rodzaj domu jest w stanie lepiej sprostać Twoim oczekiwaniom – dom parterowy czy piętrowy?

Układ pomieszczeń

To, w jaki sposób będą rozmieszczone pokoje, ma duży wpływ na komfort domowników. Weź pod uwagę indywidualne potrzeby całej rodziny i nie ulegaj do końca aktualnym trendom. Najważniejsze jest to, aby układ domu spełniał kilka uniwersalnych zasad oraz był funkcjonalny w codziennym życiu.

Dodaj komentarz